teollisuusompelukoneen huolto

KuRnauks

Sain todella edullisesti vanhan ja käytetyn Pfaff-teollisuusompelukoneen. Tietojeni mukaan se on huollettu viimeksi 2006. Ensimmäisten kokeilujen jälkeen se tuntuisi toimivan hyvin. Ainoa ongelma on, että paininjalka on toooodella jäykkä. Onko mitään ensiapua kuinka saisin sen löysemmäksi?Kyseessä on ensimmäinen teollisuuskoneeni enkä tiedä niiden huollosta juuri mitään. Mihin kannattaisi ottaa yhteyttä esim. öljyjen vaihdon suhteen? Tietävätkö ompelukonekauppiaat teollisuuskoneista vai pitäisikö jostain löytää joku mekaanikko? Kuinka paljon itse voi tehdä?

4

3772

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huolehdi!
      Minä sain isänperintöä yli 50 vuotta käytössä olleen Singerin silinterikoneen, joka teollisuuskoneeksi luokitellaan ja teollisuuskäytössä aluksi oli ollutkin ehkä 10 vuotta, sen jälkeen sivutoimisen suutarin käytössä. Eikä taatusti huollatettu missään eikä koskaan.

      Purin ja tarkastin koneen. Mistään muualta ei kulumisen jälkiä löytynyt kuin polkimen akselitapeista. Sorvasin uudet tapit ja kasasin koneen. Toimii edelleen kuin uutena, vaikka on tehty 1940-luvulla!

      Turha sinun on rahojasi huoltofirmalle viedä. Kone kyllä kestää loppuelämäsi vaikka ammatiksesi ompelisit. Ja jää täysin kunnossa olevana lapsillesi.

      Jos joku paikka on jäykkä, toki osaat itsekin katsoa miksi se on jäykkä. Ja putsaat mahdollisen lian pois. Sitten muutama tippa ompelukoneöljyä liikkuvien osien laakeri- tai liukupintoihin. Ei se muuta huoltoa tarvitse. Kovaa käyttöä vain!

    • ombelija

      Jos tarkoitit että on jäykkä silloin kun sen nostaa käsin niin se on ihan normaalia, teollisuuskoneissa kun ei ole tarkoitettu paininjalkaa nostettavan käsin ( ellei siis todella ole tuo kone jostain 40-luvulta)vaan joko polvinostajalla joka on oikean polven puolella pöydän alla tai sitten polkimella kaasupolkimen vieressä.

      • KuRnauks

        Siis KAASU on jäykkä, ei paininjalka ;) Eli joutuu ihan täysillä painamaan, että liikkuu eteenpäin. Ei esim. pysty ompelemaan sellaisella tuolilla missä on pyörät kun joutuu polkemaan sellaisella voimalla, et tuli lähtee alta. Et jotain pitäisi tuolle saada tehtyä. Muuten tosiaan toimii kuin unelma.


    • Anonyymi

      jos tuli lähtee alta,niin kannattaa jauhesammutin ottaa lähelle,tai ainakin sammutuspeitto,kannattaa öljytä kaikki liikkuvat osat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      239
      4190
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      114
      2649
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2402
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1446
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1446
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1179
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1097
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      956
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      931
    Aihe