Miten HTML:ssä voi CSS:ää käyttämällä sijoitella div-elementtejä / lohkoja / laatikoita eri puolille html-dokumenttia?
Olen toistaiseksi pystynyt sijoittelemaan niitä ainoastaan pystysuoraan.
div-elementit
1
446
Vastaukset
- Jaska Perusjaksa
No, ainahan voit antaa niin diville kuin mille tahansa muullekin elementille css:ssä määrityksen position:absolute ja top, bottom, left ja right -arvoilla sijainnin ruudun reunoista.
Esim.
#iBox {
position: absolute;
top: 25px;
left: 25px;
height: 25px;
width: 25px;
background-color: #ff0000;
}
Tekee 25x25 px kokoisen punaisen boksin 25 px päähän ruudun ylä- ja vasemmasta reunasta.
Tämä ei ole tosin pitkällä tähtäimellä tai edes lyhyellä aina kovinkaan hyvä ratkaisu.
Kun oppii html-rakenne-ajattelutavan, ei tarvitse juurikaan koskaan absoluuttisia tai edes relatiivisia sijaintimäärityksiä. Jo leiskaa suunnitellessa pystyy miettimään koodin rakennetta ja välttämään sellaisia juttuja, joiden rakentaminen on hankalaa. Tai ainakin voi jo etukäteen miettiä, jos ongelmaan olisi parempi ratkaisu. Leiskausvaiheessa muutokset on vielä helppo tehdä.
Eli käytännössä sisäkkäiset divit, marginaalit ja paddingit sekä float riittää useinmiten elementtien sijoitteluun. Nykyään on alkanut päästä irti jopa ylimääräisistä diveistäkin.
Tai no se on minun tapani tehdä sivuja. Tuskin on ainoa, eikä välttämättä edes paras tapa. Mutta ainakin niin kauan kun ei tarvitse muiden leiskoja koodata, se toimii erinomaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542398
- 622292
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p151790- 621602
- 521562
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41915Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit111837Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118787Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit33758- 40713