Miten HTML:ssä voi CSS:ää käyttämällä sijoitella div-elementtejä / lohkoja / laatikoita eri puolille html-dokumenttia?
Olen toistaiseksi pystynyt sijoittelemaan niitä ainoastaan pystysuoraan.
div-elementit
1
419
Vastaukset
- Jaska Perusjaksa
No, ainahan voit antaa niin diville kuin mille tahansa muullekin elementille css:ssä määrityksen position:absolute ja top, bottom, left ja right -arvoilla sijainnin ruudun reunoista.
Esim.
#iBox {
position: absolute;
top: 25px;
left: 25px;
height: 25px;
width: 25px;
background-color: #ff0000;
}
Tekee 25x25 px kokoisen punaisen boksin 25 px päähän ruudun ylä- ja vasemmasta reunasta.
Tämä ei ole tosin pitkällä tähtäimellä tai edes lyhyellä aina kovinkaan hyvä ratkaisu.
Kun oppii html-rakenne-ajattelutavan, ei tarvitse juurikaan koskaan absoluuttisia tai edes relatiivisia sijaintimäärityksiä. Jo leiskaa suunnitellessa pystyy miettimään koodin rakennetta ja välttämään sellaisia juttuja, joiden rakentaminen on hankalaa. Tai ainakin voi jo etukäteen miettiä, jos ongelmaan olisi parempi ratkaisu. Leiskausvaiheessa muutokset on vielä helppo tehdä.
Eli käytännössä sisäkkäiset divit, marginaalit ja paddingit sekä float riittää useinmiten elementtien sijoitteluun. Nykyään on alkanut päästä irti jopa ylimääräisistä diveistäkin.
Tai no se on minun tapani tehdä sivuja. Tuskin on ainoa, eikä välttämättä edes paras tapa. Mutta ainakin niin kauan kun ei tarvitse muiden leiskoja koodata, se toimii erinomaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja12914290Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va275918SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545465Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2984319HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.384077"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste993641Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant23561Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan223528Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan592611Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.931398