div-elementit

hypertextmarkuplanguage

Miten HTML:ssä voi CSS:ää käyttämällä sijoitella div-elementtejä / lohkoja / laatikoita eri puolille html-dokumenttia?

Olen toistaiseksi pystynyt sijoittelemaan niitä ainoastaan pystysuoraan.

1

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jaska Perusjaksa

      No, ainahan voit antaa niin diville kuin mille tahansa muullekin elementille css:ssä määrityksen position:absolute ja top, bottom, left ja right -arvoilla sijainnin ruudun reunoista.

      Esim.




      #iBox {
      position: absolute;
      top: 25px;
      left: 25px;
      height: 25px;
      width: 25px;
      background-color: #ff0000;
      }

      Tekee 25x25 px kokoisen punaisen boksin 25 px päähän ruudun ylä- ja vasemmasta reunasta.

      Tämä ei ole tosin pitkällä tähtäimellä tai edes lyhyellä aina kovinkaan hyvä ratkaisu.

      Kun oppii html-rakenne-ajattelutavan, ei tarvitse juurikaan koskaan absoluuttisia tai edes relatiivisia sijaintimäärityksiä. Jo leiskaa suunnitellessa pystyy miettimään koodin rakennetta ja välttämään sellaisia juttuja, joiden rakentaminen on hankalaa. Tai ainakin voi jo etukäteen miettiä, jos ongelmaan olisi parempi ratkaisu. Leiskausvaiheessa muutokset on vielä helppo tehdä.

      Eli käytännössä sisäkkäiset divit, marginaalit ja paddingit sekä float riittää useinmiten elementtien sijoitteluun. Nykyään on alkanut päästä irti jopa ylimääräisistä diveistäkin.

      Tai no se on minun tapani tehdä sivuja. Tuskin on ainoa, eikä välttämättä edes paras tapa. Mutta ainakin niin kauan kun ei tarvitse muiden leiskoja koodata, se toimii erinomaisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      287
      3534
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      42
      2537
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      84
      2130
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      109
      1973
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      47
      1872
    6. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      31
      1667
    7. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      128
      1495
    8. Tulli ja Poliisi HAZMAT-suojauksin varustettuna omakotitaloa tutkimassa.

      Todennäköisesti kysymyksessä huumelaboratorio, jossa käsitellään tappavia ja vaarallisia kemikaaleja. Tulli ja poliisi
      Savonlinna
      21
      1203
    9. Nainen sä olet

      Ihailtava ihminen siinä mielessä että teet miten sydän käskee ja toisaalta taas pidättäydyt kaikesta. Pakenet ja lähest
      Ikävä
      65
      1157
    10. Oho! Martina Aitolehti uhoaa ex-mies Esko Eerikäiselle: "Sata tonnii, niin..."

      Martina Aitolehti pitää ex-miehensä Esko Eerikäisen kanssa Martina & Esko podcastia. Pariskunta on ollut naimisissa ja h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1151
    Aihe