Hei vaan!
Olen kaverin kanssa miettiny noin viikon matkaa Nykkiin, aikaa reissuun on vain viikko joten kannattaako viikoksi kyseiseen metropoliin asettua vai kannattaisiko yhdistää reissuun joku toinen kaupunki itärannikolta?
Ja lentolippuun ja asumiseen en haluaisi kovin paljo päälle tonnin satsata.
Floridaan ei kehtaa kesäkuussa mennä ton hirmumyrskykauden takia :)
Suositelkaahan joku kokeneempi Nykin kävijä vinkata paikkoja missä Nykissä kannattaa ehdottomasti käydä jotta ei ihan silmien pyörittelyksi tuo matka mene :)
Taksillako tuota kaupunkia kannattaa sahata edestakaisin?
On meinaan eka kerta jenkeissä joten haluaisin tässä huolellisesti valmistautua reissuuun.
Kiitos vastauksista jo etukäteen!
Olen kaverin kanssa miettiny noin viikon matkaa Nykkiin, aikaa reissuun on vain viikko joten kannattaako viikoksi kyseiseen metropoliin asettua vai kannattaisiko yhdistää reissuun joku toinen kaupunki itärannikolta?
Ja lentolippuun ja asumiseen en haluaisi kovin paljo päälle tonnin satsata.
Floridaan ei kehtaa kesäkuussa mennä ton hirmumyrskykauden takia :)
Suositelkaahan joku kokeneempi Nykin kävijä vinkata paikkoja missä Nykissä kannattaa ehdottomasti käydä jotta ei ihan silmien pyörittelyksi tuo matka mene :)
Taksillako tuota kaupunkia kannattaa sahata edestakaisin?
On meinaan eka kerta jenkeissä joten haluaisin tässä huolellisesti valmistautua reissuuun.
Kiitos vastauksista jo etukäteen!
Vastaukset 8
Vanhimmat
..tätä sivua. Kaikkiin kysymyksiisi löytyy monenlaista mielipidettä ihan vaan lukemalla olemassaolevia kirjoituksia. En minä ainakaan viitsi niitä enää toistaa.
Tätä palstaa kannattaa lukea, paljon aiheeseen liittyviä kirjoituksia.
Viikko menee New Yorkissa nopeasti ja nähtävää riittää, en ensimmäisellä matkalla liittäsi mitään muuta kaupunkia reissuun.
Lentolippujen ja hotellin hinta riippuu paljon ajankohdasta. Kesällä lentoliput voivat maksaa yli 700 EUR/hlö. Muistan saaneeni joitin mainoksia, joissa oli kesäkuun puoleen väliin edullisia lentoja New Yorkiin, en vain tiedä ovatko tarjoukset enää voimassa.
Liput esim. poptravel.fi, hotellit esim quickbook.com (hotellien hintoihin tulee +16% veroja ilmoitetun hinnan päälle).
Tripadvisor.comin New York City- ja varsinkin forum-osio (keskustelupalsta) on todellinen tietolähde, jokin hyvä opaskirja voisi myös auttaa matkan suunnitelussa ja nähtävyyksien tutkimisessa etukäteen.
Taksit ovat halpoja, mutta kävelleeksi tulee todella paljon, Metro on myös erittäin kätevä ja turvallinen, viikon metro-ja bussilippu maksaa 25 USD.
Ihan viime viikkoina on ollut edullisia lentotarjouksia NYC:iin, esim. Luftahansa tarjosi reissua noin 290 egen hintaan. Ei varmaan jäänyt viimeiseksi se.
Nyt kun USA:n taloutta on sitten päätetty alkaa kohentamaan painamalla lisää rahaa, dollarin arvo lähtee luistamaan mahdollisesti kohti roskavaluuttatasoa! Tämä tietää sitä, että USA saattaa muuttua euroilla matkaavalle hyvinkin edulliseksi kohteeksi jo ihan lähikuukausina. Jo kuluneen viikon aikana on dollarin alamäki valuuttana näkynyt hyvin selvästi!
finskin tarjous 399 10 000 plussapistettä tai ilman pisteitä vajaat 500e.
Tähän päälle vaikka hostelli (jossa on jaetut suihkut)Ymca west side 35e/hlö yö eli 600 - 800e on ihan mahdollinen taksa.
Jos haluaa hotelliin omalla suihkulla ja keskeisellä sijainnilla niin tuossa 110-150euron luokassa on tarjontaa (tsekkaa vaikka hotels.com) eli pyöritään alle tonnin hinnoissa vielä.
Tähän ehdottomasti 25 taalan viikon tiketti julkisiin, joilla pääsee kaikkiin yleisimpiin nähtävyyksien lähettyville sekä lentokentältä manhattanille ja takas kentälle.
Ruokailussa kun käyttää erilaisia pikaruokaloita, joita on joka kadun kulmat täynnä ei maksa syöminenkään ihmeitä.
Säästää voit vielä siinä jos on ns. pakollisia hankintoja suomessa tiedossa vaikka vaatteita tai kenkiä niin ehdottomasti ostoksille.
nim. kesäkuussa taas reissuun.
Niin, ja jos "viitsii" lentää euroopan kautta muulla kuin suoralla finskillä, saa lentohinnasta nipistettyä vielä joitain satasia pois.
Me saatiin viikon matka kahdelle hintaan 1550e (siis yhteensä molemmilta lennot hotelli). Hotelli oli neljän tähden Millenium Hilton ja lentoina oli Lufthansa Münchenin kautta JFK:lle ja takaisin Kööpenhaminan kautta SASilla.
Matka varattiin supersaverin kautta. Oltiin maaliskuun lopussa. Kun jaksaa penkoa eri sivuja, niin kyllä löytää edullisen matkan tuohon hintaasi.
hei,
Mistä voi ostaa metrolipun esim 7pv? Automaateista vai saako jostain muualta?
Voiko siis kulkea bussilla ja metrolla vapaasti se 7 pv?
Ilmeisesti päivän tai 4pv lippuja ei ole? Mitä maksaa 1pv?
Pääseekö esim Jersey Cityyn tai Elizabeth?
Kiitti,
Metrocard käy New Yorkin kaupungin busseihin, metroon ja Roosevelt Islandin köysirataan. New Jerseyn puolella (ei osalvaltio) ne eivät käy.
Lippuja on kolemnkymmenen, neljäntoista, seitsemän ja yhden päivän lippuja, joita saa käytttä rajoituksetta vaoimassaoloajan sekä kertalippuja ja ladattavia pay-per-ride-lippuja. Lippuja saa ostaa metroasemilta automaateista sekä lipunmyyjiltä.
Hinnat ja lisätiedot http://www.mta.info/metrocard/
Lippujen hinnat kohoavat melko paljon kesäkuun alussa; http://www.nytimes.com/2009/03/24/nyregion/24mta.html