Juu, eli tein sitten virheen ja luotin kaveriin että saadaan parina tehtyä lopputyö.. No mitenkäs kävi.. Työn pitäisi olla valmis ensi viikolla, ja mitä meillä on valmiina: ei mitään! Taisi jäädä mun valmistumiset tähän..
Kysynkin, että onko täällä muita joilla on vastaavia kokemuksia, että lopputyö jäi tekemättä, joko sitten yksin tai parin kanssa? Mitä teitte, jätittekö koulun siihen? Jatkoitteko seuraavana vuonna loppuun?? Tämän lisäksi sain hylätyn yhdestä kurssista, sen uskon ainakin menevän ensi vuodelle koska nyt alkaa 2kk:n työharjoittelu ja sitä kurssia ei enää järjestetä tänä vuonna..
Harmittaa ja vi**ttaa ihan älyttömästi tämä koko homma! Aina oon tunnollisesti tehnyt kaikki hommat ja mikään koulu ei oo jäänyt ennen kesken, nyt kaikki kusi siihen että sokeasti luotin tähän yhteen idioottiin! Onneks pääsee siitäkin sitten eroon.. Tälle tyypille nukkuminen on paljon tärkeämpää kuin koulussa käynti, ja tämä luulee vielä pystyvänsä siirtymään tässä kesällä/ensi lukuvuonna työelämään.. Onnea vaan siihen, kumma jos töissä voi käydä kun kouluunkin jaksaa raahautua vain 1-2krt viikossa. No, voin onneks sanoa etten oo tuollainen saatanan laiskamato..
Lopputyö kusee
7
1686
Vastaukset
- välittömästi
yhteyttä lopputyösi ohjaajaan.
Kyllä se siitä selviää.- .........
joka tappelee ohjaajansa kanssa aiheen vaihdosta.Toinen opettaja on sitä mieltä,että aihe kannattaisi vaihtaa ja opparinohjaaja taas toista mieltä.Teen jonkunlaisen työn, mutta 3 tai 4 siitä ei ainakaan tule.
- välittömästi
......... kirjoitti:
joka tappelee ohjaajansa kanssa aiheen vaihdosta.Toinen opettaja on sitä mieltä,että aihe kannattaisi vaihtaa ja opparinohjaaja taas toista mieltä.Teen jonkunlaisen työn, mutta 3 tai 4 siitä ei ainakaan tule.
kannattaisi kuunnella "opparinohjaajan" mielipidettä.
Tee se opinnäyte ja käy pokkaamassa paperit! Arvosanaksi tulee mikä on tullakseen, mutta sinä valmistut.
- Itteäniki ärsyttää
Itteänikin pistää vituttamaan tommoset mulkerot, jotka kehtaa sluibailla, kun pitäis tehä hommia. Siksi olenkin päättänyt tehdä kandit ja gradut ylhäisessä yksinäisyydessäni. En aio luottaa tuommoisissa asioissa edes ystäviini. Mene kysymään ohjaajaltasi, että mitä teet. Älä salli vapaamatkustusta.
- Teekkarirenttu
Millä asteella opiskelet? Voisin kuvitella, että AMK:ssa, sillä en ole koskaan kuullut, että korkeakoulu/yliopistotasolla saisi gradua/diplomityötä tehdä pareittain.
Muutenkin ihmettelen, että miten ihmeessä samaa lopputyötä saa tehdä useampi ihminen. Lopputyönhän (oli aste mikä hyvänsä) tulisi juuri osoittaa, että tekijä pystyy itsenäisesti hakemaan tietoa omalta alaltaan, tutkimaan annettua ongelmaa sekä jäsentämään tuloksista ja kirjallisuusosasta järkevän kokonaisuuden. Parityössä tämän osoittaminen voi olla paljon hankalampaa.- jaa-a_
Eiks AMK ole korkeakoulutasoinen? :D
Varmaa amiksella on, koska siellä yleensä tehdään pareittain. Paitsi media-alalla ei kovinkaan moni tee..
Onneksi tajusin jo tokalla luokalla amiksessa, että parityöt ei kannata ja aloin tehdä kaiken itsenäisesti! Ja lopputyö oli K5 ja stipendi napsahti:) Ja lukion paprut ja amiksen tutkinto:)
Juttele opettajan kanssa ja tee se lopputyö. Kyllä sä ehdit sen jotenkin tehdä. Ja tuskin haittaa ihan kauheesti, vaikka menis vähän yliaikaa. Monilla munkin luokkalaisilla meni. - on tehty
Kyllä noita graduja ja dippatöitä on tehty suomessa pareittain ihan jonkin verran. Ja Tampeereen yliopistosta väitteli joku vuosi sitten kaksi henkilöä yhdessä, jotka olivat tehneet väikkärin parityönä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️922017Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1671490YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741279- 721127
Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2301112Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan871054Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.148991Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava237938Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.51906Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli88881