Mihin kaikki ovat kadonneet

Harrastaja itsekin

Mietin vaan, että mikähän on syynä jatkuvasti väheneviin heittäjiin kisoissa? Viikkokisat vetää väkeä muutamissa paikoissa, mutta...
Eikö jonkun pärstä miellytä, käyttää vääränvärisiä kenkiä, silmälasit väärältä vuosituhannelta, muuten vaan "kenkkuja" pelaajia??
Vai onko syy ihan muu?

6

1553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • J.Prnen

      Naamavärkeilläkin on varmasti merkitystä, mutta tuskin paljoa. Kerhonvaihtoja tapahtuu varmaankin usein naamojen takia. Viikkokisat on hankalia usein kellonaikojen takia. Jos pärjäät kisat menevät puoleen yöhön, Tai sitten päinvastoin, taso on niin kova ettet pärjää ikinä ja väsyt käymään kisoissa. Isommissa kisoissa väen vähyyteen suurin syy on juuri tuo menestymisen puute, kun pelaaminen ei kuitenkaan ole ilmaista ja matkatkin maksaa. Sitten vielä jos isoissa kisoissa mättää joku esim, kuulutukset ei kuulu, niin kyllä sen joku järjestäjistä tai liitosta selittää sinun viaksesi koska avasit suusi.

    • jepjepjep

      Moi
      Taulujen väheneminen baareissa saattaa olla
      yksi syistä.
      Ainakin tampereella taulut on vähentynyt
      ja sitten kun jostain löydät sen kunto
      on vähintäänkin erikoinen.
      Aikoinaan kun heittelin, tauluja (ja kisoja)
      oli melkein joka pubissa.

    • lisää!!

      Yksi syy voi olla että media näkyvyys on hävinnyt tyystin. Pientä pilkahdusta oli ennätystehtaassa ja keski-suomessa darts sai parista lehdestä ihan kivasti palsta tilaa.. Urheilu-kanava voisi kyllä poimia dartsin esityslistalleen!!
      Vai on onko niin että dartsia ei luokitella urheilulajiksi? Väitän että 30v maailman huipulla oleva heittäjä on treenannut darts tunneissa enemmän kuin Kimi Räikkönen kilpa-autoilua..!!

      • The Powerless

        Kuka muistaa miten paljon 80 ja 90-luvulla tuli dartsia telkkarista. Minullakin on monella videokasetilla Suomi-dartsia. Finnish Openeita, mukana mm. yksinkertainen maailmanmestari Phil Taylor, dartsliiton 10v juhlakisa, Suomi-Ruotsi ja on näytetty myös tunnin ohjelma MM-kisoista (Taylor-Gregory) ja pienempiä lähetyksiä MM-kisoista sekä muista isoista kisoista.

        Dartsin heittäjien tuntimäärät ovat täysin verrattavissa mihin lajiin tahansa, ja varmasti jopa suuremmat kuin useimmissa arvostetuissa urheilulajeissa. Ja aika pitkälle lajinomaista harjoittelua, eli heittämistä..


    • Limestone Cowboy

      Edellisen buumin aikana aloitti samoihin aikoihin suuri määrä pelaajia. Luonnollisesti aikaa myöten osa eri syistä lopettaa ja kun uutta buumia, eikä juuri uusia harrastajia muutenkaan tule lajin pariin taas johtaa siihen että väki aikaa myöten vähenee.
      Darts taitaa olla vielä sen verran rankka laji, että heittäjiä putoaa pois aika nopeaan tahtiin.

    • Harrastaja itsekin

      Nyt se tuli koettua, minkä takia itse mietin uudelleen jatkanko/jaksanko? SM-kisat Vantaalla olivat surkea esitys kisanvetopuolelta.
      Vain 24 taulua! Tuli päivälle mittaa kaikille niille jotka pärjäsivat. Kyllä kuulutukset kuuluivat, joskus jopa liiankin kanssa.

      Mutta jatketaan keskustelua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2013
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      305
      1707
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1557
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1190
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      76
      1182
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1140
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      1027
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      997
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      946
    10. Minkä näköinen

      On kaipaamasi henkilö🤔
      Ikävä
      45
      927
    Aihe