Pari pientä teoreettista

Honeygirl-91

Miten HTML-kielessä saadaan aikaan se, että kun linkkaat keskellä sivua olevaa linkkiä, käyt jollain toisella sivulla, niin palaat lähtösivulla samaan kohtaan mistä linkkasit? Joku ankkuri-juttu vai? Minkänäköinen koodi lähtölinkkiin?

Toinen juttu: Jos teen esim. kuvankäsittelyharjoituksen nettiin ja haluan antaa valmiin pohjakuvan zippinä, miten kuvan lataaminen järjestyy? Zippi kansioon ja linkki siihen vai jotenkin muuten?

Kiitos etukäteen hienoista vastauksista! Nyt jännittää jo niin, että melkein pöksyt kostuvat!

2

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lauri.

      Vai että ihan teoreettisia kysymyksiä?

      Ymmärsinkö oikein, eli napsautan linkkiä ja päädyn uudelle sivulla. Uudella sivulla napsautan selaimen takaisin-painiketta, ja päädyn alkuperäisellä sivulla siihen kohtaan, josta lähdin liikkeelle?

      Jos ymmärsin oikein, niin et voi valitettavasti vaikuttaa tuohon mitenkään. Useat selaimet tosin osaavat palata oikeaan kohtaan luoden käyttäjille mukavamman kokemuksen, mutta itse HTML-merkkauksessa et tuohon voi mitään tehdä.

      Jos taas tarkoitit sitä, että linkkiä napsauttamalla uudella sivulla ei aloitetakaan sivun alusta, vaan "keskeltä", niin siihen auttaa ankkuri. Eli , jolloin osoite on esim. index.html#tunniste

      Toinen juttu:
      Kuvan lataaminen hoituu juurikin noin! Eli Harjoitustyö

      (foorumin parseri tuntuu poistavan sulkevan lainausmerkin muodostaessa linkkiä, mutta ymmärtänet syntaksin)

      • Tarkoitin ensimmäisellä kysymyksellä sitä, että esim. Hesarin uutisen luettuani selaimen (Firefox) paluunappulalla tulen uutislistalla uutisen ingressin kohdalle takaisin, mutta luettuani Uutispäivä Demarin uutisen, palaankin uutislistasivun alkuun.

        Selvisikö?

        Kiitti vastauksesta toiseen kysymykseen!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      41
      7034
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3958
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      46
      3367
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      40
      2959
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2736
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2196
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2163
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2117
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      40
      2068
    Aihe