Olisiko Imatralla tarvetta mäkihyppyhallille ?
Olen kaavaillut hallia imatrankoskelle siten, että lähtötorni olisi kävelykadulla ja alastulo
menisi imatrankoskeen.
Hanketyöryhmään kelpuuttaisin ainoastaan
mäkiurheiluihmisiä.
Keskustaa valitettavasti pitäisi siirtää 50m, sekä varsinaista imatrankoskiuomaa myös sen tarvittavat 50 metriä.
Minulle tarjottiin myös tonttia mäkihyppyhallille karhumäen rinteiltä, mutta keskustassa mäkihyppyhalli olisi mm. koululaisten käytössä helpommin päivisin.
Sitä en vielä tiedä tuleeko mäkihyppyhallista kaksi- vai yksimäkinen, mutta senkin hanketyöryhmä - johon kuuluu ainoastaan mäkiurheiluihmisiä - selvittää parhaillaan.
Olen kaavaillut hallia imatrankoskelle siten, että lähtötorni olisi kävelykadulla ja alastulo
menisi imatrankoskeen.
Hanketyöryhmään kelpuuttaisin ainoastaan
mäkiurheiluihmisiä.
Keskustaa valitettavasti pitäisi siirtää 50m, sekä varsinaista imatrankoskiuomaa myös sen tarvittavat 50 metriä.
Minulle tarjottiin myös tonttia mäkihyppyhallille karhumäen rinteiltä, mutta keskustassa mäkihyppyhalli olisi mm. koululaisten käytössä helpommin päivisin.
Sitä en vielä tiedä tuleeko mäkihyppyhallista kaksi- vai yksimäkinen, mutta senkin hanketyöryhmä - johon kuuluu ainoastaan mäkiurheiluihmisiä - selvittää parhaillaan.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ja Imatran päättäjistä saataisiin muutama koehyppääjä!!
Sinusta vois laittaa ekan koehyppääjän,koska sinähän ne päättäjät oot valinnut!Minä vaihoin kaupunkia!
Eikö voitaisi ajatella sen hyppyrimäen olevan kosken uoman suuntainen vesihyppyrimäki.
Ruostumaton teräskouru ja hyppyri heti sillan jälkeen.
Hyvänä mausteena tuo vesihyppyri.Nyt voisimme lanseerata kertaalleen kuulun vesiseinämainoksen,siihenhän on jo perustyötehty.
Samalla saisi myös Matti Mononen mainion kesäharjoittelupaikan,tosin hänhän edustaa nyt LUM.mia vaan otetaan tuplamaksu/harjoituskerta.
Impipatsaan sijoittelu vaatii uuden aivoriihen.Vaan kaupunkiarkkitehti Hartikainen voisi sen sijoittaa urheilutalon katolle, niin mutta sinnehän olikin jo suunniteltu hotellihuoneisto.
Minä taasen haluaisin riippuliitäjille oman hallin imatrankosken keskustaan. Tarvetta olisi.
Hallihan olisi kohtalaisen suuri joten imatra pitäisi siirtää johonkin muualle.
LEGENDAARISELLE paikalle.
Minä myyn sitten yksinoikeudella nakit ja sinapit !
hyvä,,samaa mieltä,,ja mäkihyppy päällikölle kaupugin kustantama maasturi,ei jäädä LPR taa huonommaks,nii ja kaupugin KAIKILLE naisille uuvet hameet, mi ei kukaan pahoita mieltäs,mieluummin mäkihyppykuvioil ku se kuuluu meijän rodun perinteisiin. Ai ku tuli hyvä mieli.
tämä suunnitelma ole kiinni.Kaupungilla on varaa rakentaa useita jäähalleja niin yksi hyppyrimäki ei tuota ongelmia rahoituksen suhteen.Ja nythän valtio lupaa lainarahaa kaikkiin hankkeisiin niin jos jäämme odottelemaan suhdanteiden paranemista niin tuskin saamme hyppyrimäkeä.
lasinen lattia ,että voi ottaa ideoita seuraaviin siirtoihin,suoraan luonnosta ( lue pohjasta )
siitä suuresta mäestä niin viereen on rakennettava minulle pienempi mäki.
Svetogorskiin vois laittaa mäen sinne vanhalle paikalle,se on muuten isompi kuin ukonniemen rinne!
tämä ehdotus on yhtä hyvä tai jopa parempi kuin jäähallin rakentaminen Mansikkalaan
Eiku kaupunki tuumasta toimeen. Milli tai pari ekaks pelkkää suunnittelurahaa ja sitten vaan mäkihyppyhallin tekoon.
-HALLI LASISET SEINÄT ,ETTÄ RAHVAS VOISI NÄHDÄ KUKA SUUNNITELEE MITÄKIN !
"Keskustaa valitettavasti pitäisi siirtää 50m"
Helppoo... hahahhaaa
Heikin pittää päästä suunnittelu porukkaan, kun se on laskennu lapsena mäkeä.
Silloin saamme konsulttiapua Pekaltakin.
Pekka taas saa rahaa Eu:lta.
osaa hoitaa kaikki projektit.
Se olisi tosi hyvä investointi ja vielä kun sen saisi rakentaa tunneliin niin ei tuuletkaan haittaisi suorituksia. Rahaa tällaiseen hankkeeseen kyllä löytyy ja sitä saa esim. EU kautta sehän on yleensäkin myötämielinen kaikille terveellä pohjalla oleville järkeville hankkeille ja jos EU:ta ei heru niin ainahan voi ottaa ulkomailta lainaa sehän ei ole ollenkaan päättäjille vierasta ja menee ikään kuin vanhasel... eikun vanhalla rutiinilla. Yksi keino ja melko suosittu on myös eläkkeiden leikkaus nimenomaan sieltä pienemmästä päästä sekä työttömyys korvausten ja muidenkin sosiaali etuisuuksien heikentäminen näillä jos millä saadaan tämän maan talous taas suoraviivaiseen kurssiin. Jokerina pohjalla voidaan vielä ajaa kaikki verovaroin ylläpidettävät toiminnot lopullisesti kuralle niin terveyden hoito kuin myös vanhustenkin hoito ainakin tämän Suomea äidinkielenään puhuvan enemmistön osalta. Kyllähän urheilun eteen kannattaa panostaa vaikka siinä ei niin hyvin pärjäisikään. Kannatan siis lämpimästi kaikkia tämäntyyppisiä massiivisia projekteja, joilla saadaan Suomen kuvaa ja etenkin täällä olevien ja vielä meidän itsemme valitsemien päättäjien toimia tunnetuksi suurelle maailmalle onhan vanha roomalainen sananlaskukin, että "täytyy olla leipää ja sirkushuveja" no tuota leipäähän saa jonottamalla mutta nämä muut huvit lankeavat siinä kurjuuden kylkiäisinä.