Suomi on yhteisestä historiastamme lähtien huolehtinut ruotsinkielisestä vähemmistöstään poikkeuksellisen hyvin esimerkkinä erioikeudet, politiikassa ja kiintiöpaikat yliopistoissa. Ruotsi, Tanska, Norja ja Ahvenanmaa suhtautuvat kaikki suomenkieleen niin kuin rikkaruohoon, mitä perusteellisemmin he ovat pystyneet kitkemään suomen kielen pois niin sitä parempi se on ollut heille. Yhteisellä historialla ei näytä olevan näissä maissa eikä Ahvenanmaalla -tässä mielessä - mitään merkitystä.
Nyt olisi merkittävä aika tehdä päätöksiä, että pääsisimme vihdoinkin eroon ruotsalaisesta siirtomaaorjuudesta.
Suomi ja Ruotsi erosivat 200 vuotta sitten, vähitellen voisi tuon eron panna meilläkin lopulliseen täytäntöön ja muuttaa maa yksikieliseksi ainoastaan Ahvenanmaa saisi jäädä ruotsinkieliseksi. Säästyisipä euroja kun ei kaikkea virallista tarvitsisi kääntää kahdelle kielelle, ei tarvitsisi kaduille ja paikoille kahta nimeä ja nimikylttiä. Helsingissä nimikylttien kaksirivisyys tuplaa hinnan.
Nyt olisi merkittävä aika tehdä päätöksiä, että pääsisimme vihdoinkin eroon ruotsalaisesta siirtomaaorjuudesta.
Suomi ja Ruotsi erosivat 200 vuotta sitten, vähitellen voisi tuon eron panna meilläkin lopulliseen täytäntöön ja muuttaa maa yksikieliseksi ainoastaan Ahvenanmaa saisi jäädä ruotsinkieliseksi. Säästyisipä euroja kun ei kaikkea virallista tarvitsisi kääntää kahdelle kielelle, ei tarvitsisi kaduille ja paikoille kahta nimeä ja nimikylttiä. Helsingissä nimikylttien kaksirivisyys tuplaa hinnan.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kirjoittaa. Suomi ei ole ollut sekuntiakaan Ruotsin siirtomaana, vaan yhtenä Ruotsin maakuntana, muiden joukossa. Ennen sitä ei ollut näillä seuduilla mitään maita olemassakaan. Ja ilman Ruotsin luomaa hallintokäytäntöä Suomi ei olisi missään tapauksessa saanut itsehallintoa. Ainoat syyt siihen, että Suomi sai autonomian 1809:n jälkeen oli ensinnäkin, että maahan oli valmiiksi rakennettu hallintkoneist, rutsalaisten toimesta, ja toiseksi se, että tsaarilla oli pää ja kädet täynnä hyökkäävän Napoleonin kanssa eikä aika riittänyt periferiamaakunnan asioiden murehtimiseksi.
VOISI VAIHTAA PAKKORUOTSIN SOMALI KIELEEN
Mitä meidän täytyy muistaa ruotsin hirmuvallasta ja pidämmekö me ennen 1809 tapahtumia minään muuna kuin kansamme pakko orjuudessa elämiseen.
Suomalaisista maksettiin aikoinaan tapporahaa ruotsissa.
Miehet vietiin väkisin ruotsin armeijaan, naiset ja lapset jätettiin nälkää näkemään suomeen, miehistäkin suurin osa kuoli huollon
puutteeseen Euroopan sodissa.
Meidän on myös muistettava,
mitä tapahtui sitten 1918 kansanmurhassa?
Silloiset suomalaiset maaorjuudessa elävät torpparit nousivat v.1917 aseelliseen
kapinaan suomenruotsalaista ja osin
suomalaista omistusluokkaa vastaan
oikeutta saadakseen.
Saksalaisten ja ruotsalaisten ylivoiman edessä
punaiset joutuivat alistumaan ja kapinassa mukana
olleet neuvostosotilaat teloitettiin
armotta.
Kostotoimina v. 1918 ruotsalaiset ja
suomenruotsalaiset järjestelmällisesti
kiduttivat kuoliaaksi n.15000
suomenkielistä suomalaista ja ilman
oikeudenkäyntejä massa murhasivat liki
30000 suomenkielistä suomalaista paljon
naisia ja nuorukaisia mukana.Punavankien
nöyryytykset sekä vankileireillä ja
ennen teloitustapahtumia olivat
tavallisia ja raakoja kohdistuen pääasiassa viattomiin siviileihin.
Meidän tulee muistaa se murheellinen asia, että ketään ei koskaan asetettu syyllisyyteen
kansanmurhasta, joka rikoksena ei
koskaan tule vanhenemaan.
Murhatekoihin osallistuneet ruotsalaiset vapaaehtoiset, suomenruotsalaiset ja
suomalaiset on saatettava jälkikäteen
vastuuseen murhatöistään.
Ei tarvitse muistaa yhtään mitään noista jutuista.
Joka vanhoja muistelee, sitä tikulla silmään.
Kirjoittamasi jutut on jo niin vanhoja, että niillä on ihan turha mieltään vaivata. Koko juttusi aiheen voi ottaa kuriositeettina, kuten kaikki vanhat asiat.
Ja jos joitakin pitäisi vastuuseen laittaa, ne olisivat jo saaneet tuomiot tms.
Hoh-hoijaa.
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ......................
sekaisin! Oletko vetänyt aineita, vai onko tämän sekavan viestin syynä pelkkä aivopesu???