Kävin lähimarketissa ja jäin juttelemaan erään papan kanssa. Ihmettelimme touhua. Ennen sotia työmiees sai tuntipalkallaan 2 kg vehnää tai 8 kananmunaa. Nyt ostoskärryssä oli munia innaltaan 1 euro ja sunnuntaijauhoja 50 senttiä parin kilon paketti. Perssakahvi oli 1,5 euroa paketti kun puoli vuosisataa sitten moiseen olisi pitänyt tehdä puoli päivää töitä. Sokerin hinta näytti olvan 4,90 euroa/10kg paketti.
Ruista vietiin ulkomaille ilman mitään tukia sotien edellä. Nyt pannaan ruisleipäänkin puolet ulkolaista.
Mitä kaikkea muistuukaan mieleenne ?
Ruista vietiin ulkomaille ilman mitään tukia sotien edellä. Nyt pannaan ruisleipäänkin puolet ulkolaista.
Mitä kaikkea muistuukaan mieleenne ?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ennenhän pantiin leipään puolet petäjäistä,
jos oikein muistan.
Kahvi keitettiin sikuri ja muista korvikkeista.
Yleisostokortit piti olla että kaupoista jotain
sai,tiskin slta myytiin kankaita ja sokeria muutakin elintarvikkeita,ne osti sieltä joilla oli rahaa,ja mustanpörssin kauppa kävi vilkkaana.
Munatkin olivat muuten sodan aikaan kortilla. Katsoin varmistaakseni asioita, että kananmunantuotanto riitti vain 28 munaa vuodessa/asukas. Eli suomeksisanottuna kaikki eivät saaneet edes maistaa munakasta.Lehdet jakirjat valistivat miten puupilkkeellä käyvien autojen käynnistysbensiiniäkin voitiin säästää.
Tämä tiedoksi korttelirallia ajaville nuorille.
Muistan lapsuudestani monia asioita kun aika oli todella toisenlaista. Kauppaostokset olivat todella vähäisiä. Kotona valmistettiin melkein kaikki. Vain joitain tykötarpeita haettiin kaupasta. Niistä voisi kertoa vaikka miten pitkään -
jääköön toiseen kertaan.