Elikkä onko seuraava ostos konttiin OPTIMA yellowtop vai ehkä jopa normi akku?
Tuota niin, konttiin olis tulossa uutta voimanpesää, DLS:n A6 monopääte (on jo) soittamaan varmaan 3kpl DLS OA12(Classic open air series 12") subeja. Sekä DLS RA20 soittamaan etu ovissa olevia 2x DLS ms6a erkkasarjoja. Apuja näille vehkeille olis tarjolla 2kpl GROUND ZERON 1 faradin kondensaattoreilta.
Subeille pumpattais jatkuvaa n. 1000w
ja erkkasarjoille jatkuvaa semmoset 2 x 200w
Akun meinaan varapyöräkoteloon sijoittaa mutta minkä??
Ja sitte vielä kuin paksu virtajohto kannattaa uudelle akulle vetää, tällä hetkellä taitaa mennä 35nen piuha, eli vaihtuuko 50ppiseen.
YellowToppiko?
3
182
Vastaukset
- laita
vaan sinne konttiin optima tai sitten isompi konkka. melkeimpä tuossa tapauksessa jos konkka löytyy niin voisit sen optiman sinne asentaa. ainakin omien käyttökokemusten perusteella voin sanoa ettö on hyvä ostos! siitäkin voi olla montaa mieltä mutta uskon että 35mm johtoriittää hyvin jos laitat sen optiman sinne takaluukkuun jos vaan ostat isomman konkan vaihda siinä tapauksessa johto 50mm:seen. googlaa optimaa niin löydät edullisen firman, älä vaan mene maksamaan niitä yli 300e hupihintoja kun saa alle 200e yellow top 55 esim nexcomp löytyi googlesta ja hinta tais olla 195 tai 199.
- konkkia on
KAKSI kappaletta.
- santtu
Kyllä sun kannattaa se optima laittaa..tais sit joku AGM,mut niitä on aika heikosti kotelokokoon.. ainakin 70Ah ja 95Ah. 70Ah on jotain 27cm pitkä ja 95Ah on 35cm pitkä. leveys on standardi 17,5cm korkeus 19cm. Kerta akku tulee "suljettuun" tilaan niin suosittelen AGM tai optima,koska ei muodosta latautuessaan vetykaasuja. AGM on hyvä ulosanto virta,mut ei ihan pärjää optimalle kuitenkaan. Kaapein voit varmaan pitää 35,mut ainahan se isompi on varmempi..Jännitehäviöö tuskin kuitenkaan tulee..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52732Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062571Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv92259Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441865- 321443
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141433- 1761155
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201053Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81938