Pitkät ripset ja silmälasit

sumentuma

Ei nyt varsinaisesti näköön liity tämä aihe, mutta...

Ongelmanani on pitkät silmäripset ja niiden aiheuttama ongelma silmälasien kanssa. Ripset siis osuvat linsseihin ja likaavat niitä jokaisella räpäytyksellä. Laseja saa olla koko ajan putsaamassa eikä siltikään koskaan voi nauttia puhtaasta näkökyvystä.

Ongelma on ollut muistaakseni kaikkien lasieni kanssa, eli jo lähemmäs 20 vuotta. Välillä olen käynyt optikolla ongelman vuoksi, mutta ainaiset sankojen/nenätyynyjen vääntelyt eivät käytössä kuitenkaan ole auttaneet. En halua pitää laseja niin etäällä nenänvarrestani, että ne keikahtavat pois nenältä kumartuessa tai muussa "epätavallisessa" asennossa (kuten on myös käynyt).

Ehdotuksia tilanteen korjaamiseksi? Olen nainen, mutta en käytä ripsiväriä.

4

3358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mahdollisuus...

      tilanteen korjaamiseen on lyhentää ripsiä, eli eikun saksimaan :)

    • Suomi-Optikko

      En näe ongelmaasi mahdottomana ratkaista.

      Ripsiesi pituus on uskoakseni alle 15mm. Muutama milli lisää tähän, niin olemme aivan normaalissa ns. pintavälimitassa. Linssin takapinnan etäisyyttä sarveiskalvostasi.

      Kehysvalita nenältä istuvuuden kannalta on oleellinen. Myös kehyksen kallistuskulma. Linssivalinnassa on mahdollista myös vaikuttaa. Pyydä tilaamaan itsellesi kaarevammalla takapinnalla oleva linssi, jollon ripsillesi jää liikkumatilaa. Usein uloimmat yläluomen ripset tahrivat linssit. Siis myös kaarevuus kehyksessä tulee sovittaa oikein.

      Optikkokoulutuksessa Suomessa opiskellaan myös näitä asioita. Pyydä ammattikoulutuksen saanutta henkilöä hoitamaan ongelmasi pois päiväjärjestyksestä.
      Pelkkä nenätallavarsien tai aisojen kääntely ei todellakaan ongelmaa poista.
      Usein myymälätyöskentelyssä toimii kanssasi ns. kehysmyyjä, joille vastaavaa opetusta ei optikkokoulutuksen laajuudessa milloinkaan tule.

      • sumentuma

        Täytyy muistaa nämä neuvot seuraavien lasien hankintaa ajatellessani. Mielestäni kyllä nämä nykyisetkin linssit ovat takapinnaltaan suhteellisen kaarevat. Täytyy siis toivoa, että osuu asiantunteva optikko kohdalle. Ja jos ei, niin etsin sellaisen!


      • pitkäripsinen rillipää
        sumentuma kirjoitti:

        Täytyy muistaa nämä neuvot seuraavien lasien hankintaa ajatellessani. Mielestäni kyllä nämä nykyisetkin linssit ovat takapinnaltaan suhteellisen kaarevat. Täytyy siis toivoa, että osuu asiantunteva optikko kohdalle. Ja jos ei, niin etsin sellaisen!

        Itseäni on ainakin auttanut se, että olen silmälaseja hankkiessa valinnut nenätyynyllisen silmälasimallin, jonka saa helposti kauemmas silmistä. Toki tämä on sitten otettu huomioon myös lisäämällä linsseihin hieman voimakkuutta.

        Toinen asia mikä on myös auttanut, on ollut ripsipermanetti. Voi kuulostaa pinnalliselta, mutta ainakaan ripset ei osu kuukauteen kahteen laseihin ja samalla voi silmämeikin unohtaa tuoksi ajaksi. Aikaa säästyy, mutta on toki hieman tyyristä (n.50e per permis).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6064
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4792
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3045
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2843
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2105
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1516
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe