Mokkula- Määrä-aikainen sopimus

turhaaa

tere

hain kaupasta mokkulan ja tein yritykselle 24kk määrä-aikaisen sopimuksen niin onko yrityksellä mitään 14vrk:n palautus- tai purkusuojaa ?

Paketti tietty avattu mutta siististi ja laitetta käytetty jo 2päivää.

Tulikin turha hankinta. Ei kallis ,mutta peruisin jos voi. Paperit kaukana,tällä hetkellä.

7

1824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • purkaa

      Vain etämyynnillä on 14 vuorokauden purkuoikeus.

    • ,,,

      Jos olet asentanut SIM-kortin mokkulaan on laite käytetty ja palautusehtojen mukaan silloin palauttaminen ei enää onnistu, oli kysessä minkälainen kauppa tahansa.

      Nämä asiat kerrotaan hyvin selkeästi saamissasi papereissa.

    • olli56

      Mokkulan kuukausimaksu on edullinen verrattuna siihen sikahintaa, jota Sonera perii kiinteistä pitkään käytössä olleista laajakaista yhteyksistä. esim 2 Mt on 42 €/kk eikä siihen sisälly edes modeemis.

      • Itselläni nettiturvan, Wlanin ja palomuurin lisäpalveluilla 1 megan yhteys noin 30 euroa kuukausi. Pitkään olen katsellut Mokkulan mainoksia, mutta jotenkin sen turvattomuus arveluttaa ja olen kuullut, että sama megan nopeus ei käytännössä ole yhtä nopea kuin kiinteä megan nopeus.
        Härskille silti tuntuu kiinteiden hinnoittelu. Minäkin olen maksanut monta vuotta eikä yhtiöllä ole ollut minusta asentamisen jälkeen muuta vaivaa kuin seurata ATK:n tuottamaa puhdasta rästilistaansa.


    • ei onnistune

      Jos Soneralta otit niin ihmettelen jos voit palauttaa. Toisten operaattoreiden kanssa on helpompaa.

    • kansalainen_

      Saunalahdella ainakin oli 14 päivän palautusoikeus mutta Saunalahden palautusoikeus ei taida oikein päteä Soneran mokkulaan. Itsekin pitäisi purkaa Soneran 24 kk mokkulasopimus joka on ollut hyvin vähäisessä käytössä noin 3 kuukautta. Neuvot ja vinkit ovat tervetulleita miten sopimuksesta pääsisi eroon.

      • Ostan niin pääsen eroon.

        ja sitten purkaa sopimuksen. Tulee halvemmaksi kuin maksaa kaksi vuotta roskasta. Tätä tietoa ei vaan markkinoida.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      110
      1189
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      117
      1024
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      128
      920
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      95
      775
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      287
      722
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      75
      649
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      606
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      569
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      504
    Aihe