kuluttajan hyväksi, sillä kuluttajat ne ovat vaatineetkin.
Kaikki maataloustuet
9
271
Vastaukset
- -
-
- -
-
- fghfghfghfg
fhgfhfghf
- Mutta kun
sekään ei tahdo riittää niille kuluttajille, ne tahtovat viedä vielä viljelijän
selkänahankin.
Kuollut tuottaja on heidän mottonsa. - Misip
Jep ja joo!!!
Kuluttaja ostaa tavaransa (kaiken) kaupasta tai yrittäjältä!
Ei kuluttaja saa niitä tukieuroja koskaan tililleen!
Kuluttaja on se joka maksaa veroina sen maatalouttaharrastavan tilille!
Kerjäämisessä on se hyvä puoli, että aina saa sympatiaa...
Jotkut ovat osanneet tehdä siitä oikein lakisääteisen ...- .,.,.,.,.,.,
Kuinka misip voi olla yrittäjä, kun ei tiedä taloudesta tuon taivaallista??
"Ei kuluttaja saa niitä tukieuroja koskaan tililleen!", ei niin, mutta ne eivät lähde pois hänen tililtään. Joko putosit?
"Kuluttaja on se joka maksaa veroina sen maatalouttaharrastavan tilille!"
Eipäs ole. Olikohan se nyt valtionkonttori vai mikä.
"Kerjäämisessä on se hyvä puoli, että aina saa sympatiaa...
Jotkut ovat osanneet tehdä siitä oikein lakisääteisen ..."
Jos viittaat tässä maataloustukiin, niin maajusseja on n. 2,5%. Ketä ovat nämä loput "kerjäläiset"? Noin 50% puuttuu. Ettei vaan se kuluttaja, jonka tililtä nämä rahat eivät lähde kaupan kassalla.
- Asiaa myös kehiin
Kuluttaja ostaa tavaransa kaupasta tai yrittäjältä, mitä eroa on tässä, eikö kaikki ole yritystoimintaa, joka maksaa veroja kuluttajan hyväksi ?
Maataloustuki on käytössä kaikissa maissa ja sen tavoitteena on välttämättömän ruuan tuotanto ja hinnan pysyminen kohtuullisena.
Saman tyyppisiä tukia maksetaan Kela korvauksina lääkäreille ja maksuttomina oikeudenkäynteinä tuomareille.
Miksei niistä puhuta samaan sävyyn ?
Maatalous on yritystomintaa kuten Nokiakin, joka saa vientitukea, eikä käytännössä ole sen Suomalaisempi, kuin Korealainen STX Europe telakkakaan.
Mielummin tuki Suomalaiselle, kuin ulkomaiselle on mottoni, näin vaalien jälkeenkin. - ...
Jos joku selvittäisi mistä se mahdollisesti poistuva maataloustuen osuus alkutuottajalle tulisi koska tuotantokustannukset eivät siitä muuttuisi miksikään vaikka maataloustukia ei olisikaan, eikä maataloustuotanto mielestäni ole hyväntekeväisyystoimintaa jossa ei pyritä saamaan palkkaa työstään.
https://portal.mtt.fi/portal/page/portal/taloustohtori/kannattavuuskirjanpito/aikasarja/Yrittajatulo_tuotantosuunnittain
Kun katsoo tuolta maataloustuottajien tuloja, esimerkiksi maitotilan isännän ja emännän yhteistulot tilalta 11kk työstä seitsämänä päivänä viikossa on 37900€ eli kun jaetaan kahdella tekee tuottajaa kohden 18950€ vuosi. Josta tuosta summasta on tukia vaikka 60%, jäisi työtulo ilman tukia vuodessa 7580€. Pitäisikö siis maitotilallisen mielestäsi tehdä vuosi työtä tuolla palkalla jos kerran tuottajahintoja ei nostettaisi koska kirjoitit että kuluttaja ei hyöty tuista. - Hyötyjä?
"Pitäisikö siis maitotilallisen mielestäsi tehdä vuosi työtä tuolla palkalla jos kerran tuottajahintoja ei nostettaisi koska kirjoitit että kuluttaja ei hyöty tuista. "
Tuossahan oikeastaan tuossa palkkalaskelmassa ja sen puolittumisessa sekä yllä olevassa kiteytyy aika hyvin kuka niistä tuista hyötyy? Tuottaja koska vaikka tuki poistettaisiin niin tuottajahinta ei juurikaan nousisi (mm Hollannissa pystytään tuottamaan halvemmalla) eli kyllä tuo tuki on ylimääräinen tulonsiirto kuluttajilta tuottajille. Hyötyjä ei ole kuluttaja vaan tuottaja. Jos tukea ei olisi niin tuottaja joutuisi toimimaan kuten vaikkapa alemman tuen Ruotsissa eli järkeistämään tuotantonsa, minimoimaan mm konekustannukset ja kasvattamaan yksikkökokoa. Nyt kun tavallaan kustannusten annetaan valua tukeen niin ei ole pakko nöin tehdä vaan uutta Fendtiä peliin ja vanha kuusen alle.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455210Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1271671Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151589Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "511560- 141275
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41200No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol22110081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171057Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771018Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60857