Analyytikkona kysyisin teidän tämänkin palstan pitäjäjän mielipidettä mikä on tulevaisuus paperinteon tulevaisuus. onko se ajatus malli vielä voimassa mitä helsingin herrat jussi pesosen johdolla päätti, että rajoitetaan tuotantoa niin upm , stora enso kuin muut pienemmät yhtiöt,että saataisiin paperin tuotanto mahdollisimman minimiin ja lisäksi työntekijöiltä kaikki loputkin edut mitä ovat saavuttaneet. voin analyytikkona sanoa, että jos näin on jussi pesonen ja muiden yhtiöiden johtajat kusevat omaan lahkeeseensa, kohta saavat käsittääkseni katsoa mistä henkilökuntansa etsivät. kukaan ei kauan katso tämmösitä asiaa miten työntekijät kärsivät tällä hetkellä.
UPM-KYMMENE
paikkakuntalainen
61177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Meidän päivälehti on ainakin ohentunut siinämäärin, että luulisi ymmärtävän seisokkien tarpeellisuuden. Ei kai ne lehtitalot tyhjiä valkoisia sivuja postimiehillä koteihin saunansytykkeiksi jakelisi ihan vain paperimiesten työllistämiseksi.
Pituusleikkurimiehen kannattaa olla hyvinkin ennemmin puolivuotta pätkälomautettuna kuin lähteä tarjoamaan osaamistaan Elosen pitsapaistolinjalle. Ainakin jos on pieniruokainen.
ihan kohtuullisen hyvät palkat. Turha aliarvioida. Tiedän kokemuksesta. On vertailukelpoinen paperimiehiinkin.
t. yövuorolainen
Saavuttaisiko vientivoitto uudet ennätykset, jos tehtaat alkaisivat valmistamaan älykkyysosamäärän omaavaa nanopaperia, -kartonkia sekä -paskapaperia?
Että älykästä paskapaperia? Mitenkäs sen paskapaperin älykkyys sitten tulisi esille?
Sanalyytikkona analysoin, että kirjoittajana tarviset kertauskoulutusta niin yhdyssanasäännöissä kuin isojen kirjainten käytössä.
Ota huomioon, että ei voi pituusleikkurimieheltä kovin paljon vaatia...