Linux hukkaa dataa

Pentti Nelonen

4

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Linuxiin saa

      moniakin erilaisia tiedostojärjestelmiä, ext4 on vain yksi niistä, itse en edes käytä sitä vaan käytän vanhempia ja tuttuja ja turvallisia kuten ext2. Eikä ole dataa kadonnut!

      Sitäpaitsi jos olisit lukenut tarkemmin niin ei tuo ext4:kään hukkaa dataa sellaisenaan, ongelma syntyy silloin jos kone vaikkapa sammuu kesken kaiken ja dataa ei ole ehditty viivästetyn kirjoituksen takia kirjoittamaan levylle!

      Suosittelen sua lukemaan muutakin kuin pelkät otsikot, suositan myös että et alkais väsäämään juttuja tyyliin Seiska-lehti (tai sen atk-maailman vastinen Tietokone-lehti!).

      Ja jos linux ei soveltuis mihinkään vakavaan käyttöön, ei se olisi niin laajalti käytössä!

      Eli cut the crap, Pentti!

    • Sukkanukkemme on taas hyödyksi viestiessään, että betaversioita tulevista jakeluista tai tiedostojärjestelmist ei pidä käyttää muuhun kuin ao. softan testaukseen.

      Mikä on tietysti päivänselvää. ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2742
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2571
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      17
      2291
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      46
      1875
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1453
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1443
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1163
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1063
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      948
    Aihe