Lopettakaa hölmöily!
Pelkkiä kulujan pakolaisista on.
Yhden ankkurilapsen kulut on 57000e vuodessa.
Pakolaiskeskukset eivät tuo todellisia työpaikkoja.
Näiden tyäpaikkojen kulut maksaa valtio eli veronmaksajat. Työpaikka ei tuota mitään. Sama pätee niihin töihin joihin pakolaiset yleensä ohjautuvat, esim tulkeiksi. Somalin kielen tulkki on vain Suomessa asuvien Somalien asioiden hoitoa varten, työ ei tuota mitään ja tuota työpaikkaa ei tarvittaisi jos pakolaisia ei olisi.
Pelkkiä kulujan pakolaisista on.
Yhden ankkurilapsen kulut on 57000e vuodessa.
Pakolaiskeskukset eivät tuo todellisia työpaikkoja.
Näiden tyäpaikkojen kulut maksaa valtio eli veronmaksajat. Työpaikka ei tuota mitään. Sama pätee niihin töihin joihin pakolaiset yleensä ohjautuvat, esim tulkeiksi. Somalin kielen tulkki on vain Suomessa asuvien Somalien asioiden hoitoa varten, työ ei tuota mitään ja tuota työpaikkaa ei tarvittaisi jos pakolaisia ei olisi.
Vastaukset 16
Vanhimmat
http://www.riemurasia.net/jylppy/media.php?id=60858&c=5
tai
http://www.riemurasia.net/jylppy/media.php?id=60834&c=5
Tyypillistä rasistien määkymistä. Ei esitä mitään todisteita ja ladotaan hopöpä faktoina. Kyllä näistä asioista on ihan todellisiakin lukuja saatavana. Yhden suomalaislapsen koulutus maksaa noin 300.000 €. Pakolainen joka saapuu aikuisena Suomeen tuo tullessaan siis noin 300.000 € säästöt, ihan suoraan.
Tulee pakolaisia äkkiä.Ei tarvii mistään kauempaa kerätä.
Suomessa tarvitaan ammattitaitoa esim savimajojen rakentamiseen..
Tyypillistä vastaan vinkumista trollilta, ilman mitään faktoja! Suomalaiset ovat koulutuksensa ansainneet, pakolaiset eivät ole ansainneet koulutusta Suomessa. Pakolaiset ovat vain taloudellinen taakka meille, eivät tuo säästöjä missään muodossa. Pakolainen joka pääsee asumaan suomeen, aiheuttaa kuluja joita hän ei ole edes ansainnut, eikä tule tulevaisuudessakaan ansaitsemaan. Todennäköisesti pakolainen ei osaa suomen kieltä, tai edes ruotsia, eikä ole pätevää koulutusta mihinkään ja yksikin rikollinen pakolaisten joukossa on liikaa. Joten pakolainen ei ole koulutusta ansainnut, joten sitä ei voi säästöksi laskea. Pakolainen ei ole edes ansainnut minkäänlaista tukea Suomelta, joten jokainen sentti on tuhlausta.
En ole rasisti, mutta jotain rajaa tossa ulinassa!
Olisi kiva tietää montako sotarikoksiin syyllistyneitä on tälläkin hetkellä pakolaishoidossamme. Pitää lähteä pakosalle kun maa alkaa polttaa omassa maassa. Löytyihän täältä vastaanotto keskuksesta aikoinaan Baren pahamaineisia kiduttajiakin.
pakolaiset ei tuo suomeen muuta ku hiekkaa vastaanottokeskuksen lattialle.ja suomalaiset siivoo. siitä se niitten tuottaminen alkaa.työllistäähän ne kyllä suomalaisia.mutta kun maksaakin pitäs kai palveluistansa
tuo hesarissa ollut 300000 euron säästö tuli _koulutetusta_ työperäisestä maahanmuuttajasta.
niitä suomeen toki saa tullakin, ei siinä mitään!
pakolaisista on pelkkää kulua, tosin en näe sitä pahana että _aiheellisin_ perustein otetaan jonkin verran pakolaisiakin.
kyllä jokaisella suomalaisella pitäis olla mahdollisuus valita mihin hänen henk.koht.verorahansa käytetään.kun kerta puhutaan demokratiasta eikä diktatuurista.lyököön ketä haluaa rahansa vaikka pakolaisen perseeseen tai oopperataloihin tai muuhun tarpeettomaan.sellaset ketkä aattelee muitaki ni vois vaikuttaa haluamalla tukea esim.lastensairaaloita ja suomalaisia vähäososia.lappu vaan jokasen kotiin veroilmotuksen yhteydes ja rasti ruutuun mihin rahat käytetään.se ois kansanvaltaa parhaimmillaan
Kummasta sä luopuisit. Mä oon silti sitä mieltä et tulkoon vaan, mutta itse pakolaissysteemi kusee. Pakkosuomi olis edellytys ja työpaikka vuoden kuluessa. Muuten potkittais takaisin. Järki käteen ja maassa maan tapaa paremmin. Eli pakolaisilta tulisi odottaa enemmän.
Kyllä Suomen vankiloissa on suurin osa vangeista ihan suomalaista syntyperää. Milloin itse viimeksi sieltä vapauduit elämään valtion kustannuksella?
Sinun koulutuksesi on maksanut yhteiskunnalle satoja tuhansia euroja, etkä ole edes oppinut perusasioita tai kantamaan huolta itsestäsi tai toisista.
Mene nyt ensiksi töihin, että voit sitten "päättää mihin sinun työlläsi tulleet verorahat voi käyttää".
Markoilla maksettiin.Miksei suomalaiset kelpaa.Sama se mistä pakoilee.On se ryöstössä helpompaa ja halvempaa kun ei tavii tulkkia.
Faktat haltuun ennen avautumista? Et oikeasti voi väittää, että kaikki vangit Suomen vankiloista on suomalaista syntyperää.
"Milloin itse...", tuosta päätellen asiasi eivät ole hyvin. Itselläni ei ole mitään tarvetta viedä keskustelua henkilökohtaiselle tasolle, sillä asiani ovat sen verran hyvällä tasolla, ettei tarvitse. Perusasioihin kuuluu muiden kunnioitus, missä sinun kunnioituksesi on? Itse kunnioitan sinua työntekijänä, vaikka olet korvattavissa. Koska olet viimeksi huolehtinut toisista? Itse pidän muutaman henkilön työasiat kunnossa, siihen kuuluu paljon muutakin kuin palkan maksaminen ajallaan.
Jokainen viestissäsi esiintyvä väite menee huti, ei osu kertaakaan nappiin.
Ensimmäisenä pitää työllistää työttömät suomalaiset. Sitten voidaan ottaa maahanmuuttajia Suomeen töihin, työ olisi ehto asumiseen Suomessa. Mitä sitä enää pakolaisilla?
LISÄKSI asiallinen keskustelu ei mene henkilökohtaiselle tasolle. Osa teistä on kyllä sen verran tyhmää sakkia, että menee halu keskusteluun täällä.
Kiitos ja näkemiin.
Sama idiootti aukoo päätänssä täällä tyyliin "mene töihin" yms. monelle eri henkilölle. Uskoisin että enemmistöllä täällä on paremmin työasiat kuin sinulla, ei tunnu muilla olevan paineita kommentoida muiden keskustelijoiden työtilannetta.
SÄÄLITTÄVÄÄ! :D
Sinähän et koskaan hauku muita ihmisiä tai heidän tekemisiään. Sinähän olet mallikansalainen, joka ihan säännöllisesti pystyy hankkimaan elantonsa yhteiskunnan tarjoamista tukirahoista.