Kun lap-

set eivät tule

Olen etävanhempi ja en jaksa enää. Pettymyksiä ja peruutuksia. Ei me tulla, kun... en halua, muuta tekemistä, maha kipeä, ehkä tulen - ehkä en... Lopetan kerjäämisen, josseivat halua tulla, olkoon. Pitäisi, pitäisi olla aikuinen, mutta en jaksa enää. Odottaa ja varata aikaa, ruokia, matkoja TURHAAN. Sattuu kun lapset eivät tule, eivätkä vastaa puhelimeen. Olen turha ja vastenmielinen. Luovutan.

8

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikkapa

      elokuvakäynnin ja ravintola/kahvilareissun merkeissä. Jos asuit eri paikkakunnalla kuin jälkikikasvusi, niin tule itse lapssiasi katsomaan heidän asuinpaikkakunnalleen. Murrosikäiset eivät välttämättä halua etävanhemmalleen koko viikonlopuksi.

    • tässä tältä palstalta

      ihan tuore kirjoitus siitä, mitä sun laisista ajatellaan täällä;

      isämalli?
      Kirjoittanut: malliisäisämalli 21.3.2009 klo 16.07

         siinäpä vasta nykyajan keksintö, jolla yritetään pönkittää miesten murenevaa asemaa yhteiskunnassa. Todellisuudessa miehillä ei enää ole mitään määräävää roolia ja he heiluvat pehmoisän ja bemarinjupin väliä löytämättä paikkaansa.Naisilla on pysyvä asema lastensa synnyttäjänä ja äitinä. Nykyään naisilla on asema myös työelämässä ja yhteiskunnassa. Miehiä ei tosiasiassa tarvita. Toisen ihmisen kanssa on toki hyvä jakaa arkensa, mutta se oi olla yhtä hyvin mummo, kummi tai naapurin täti. Miehillä ei ole mitään erityistä tarjottavaa, jota naiset eivät saisi muutenkin.
      Mikäs sitten on isämalli? sellaineko joka keekoilee kylpytakissa olohuoneessa ja esittää isää? Mitä sellaisella tekee? Eiköhän lasten ole rauhallisempi kasvaa ilma tällaista paikkansa hukannutta "isämallia".

      • valoa pilkahti

        Olen lukenut palstaa. Jätin tarkoituksella mainitsematta sukupuolen, ettei heti ala loan heitto, äiti tai isä palstalla haukutaan.

        Olen isä. Lapset 18,11,10. Erosta kolme vuotta. Vanhin soitti takaisin, oli ollut puhelin äänettömällä. Lupasi tulla käymään. Asumme eri paikkakunnalla. Voin olla viikonloput lasten kotipaikkakunnalla, vanha mummola kesämökkinä. Kysyn ensi kerralla päiväkäyntiä.


      • miehiä tarvitaan

        1. Laskujen maksaja. Naiset saavat paremman elintason miehen kanssa. Eron jälkeen korpeaa, kun elatusmaksuina ei tule miehen koko nettopalkka.
        Ratkaisu: oikeusaputoimisto ja lasten tapaamisilla kiristäminen

        2. seksi
        Ratkaisu:lähiöpubista ihana mies, maksaa siinä sivussa siiderit ja esittää lapsille isäpuolta


    • mies unohti, petti lupaukset

      haukkui, katosi, lupasi! Turhaan lapset odottivat, isi ei tullut. Nyt isi ei tule enää ollenkaan.

      • se kestänyt

        sun norsuvitulla olevaa naamaas enää yhtään sekuntia kauempaa.....


    • kasvuvaihe..................

      lapset kasvavat ja haluavat viettää yhä vähemmän aikaa vanhempiensa kanssa. Voit lohduttautua sillä, että teinit eivät viihdy sen enempää lähivanhemmankaan seurassa.
      Jos eläisitte ehjässä perheessä tämä vaihe olisi aika luonteva, lapset vetäytyisivät huoneisiinsa, kävisivät kavereilla ja irrottautuisivat hiljalleen tai rajusti repien vanhemmistaan.
      Eroperheissä tapaamiset ovat nousseet niin suuren huomion kohteeksi, että lasten normaaliin kasvuun liittyvä haluttomuus olla vanhempien kanssa koetaan todella karuna.
      Hyvä ehdotus oli tavata lapsia vain lyhyesti elokuvissa tai uimahallissa tai vastaavassa. Niinhän ihmiset muutenkin tapaavat toisiaan.
      Jos sopeudut tähän lasten kasvuun liittyvään irrottautumiseen voit yllättyä iloisesti kun he jossain aikuisuuden vaiheessa haluavat ihan itse tulla käymään. Näinkin tapahtuu usein. Irrottauduttuaan enenmmän tai vähemmän rajusti vanhemmistaan aikuistuvat lapset palaavat nuorina aikuisina ihan uudenlaiseen suhteeseen. Se ei kuitenkaan enää koskaan ole sama kuin pikkulapsena. Ehkä enää koskaan ei vietetä päiväkausia saman katon alla, mutta eihän sitä muutenkaan asuta aikuisten lasten kanssa.

    • täysin ja hyvin

      Tiedän tasan tarkkaan miltä sinusta tuntuu. Älä silti anna periksi. Soittele ja käy tapaamassa lapsia vaikka pikaisesti, muista synttärit jne. kunhan pidät yhteyttä.
      On ehkä parempi ettet yritä saada heitä aina luoksesi, kunhan tapaat muuten.
      Olet lapsillesi tärkeä kuitenkin, vaikkei siltä juuri nyt tunnukaan.
      Kaikesta huolimatta he kaipaavat sinua ja tarvitsevat sinua, vaikka näyttävätkin työntävän pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2711
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2481
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2229
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1845
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1433
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1413
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1145
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1124
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1043
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      928
    Aihe