Kunnantalous kuralla.Useat valtuutetut istuvat pöntöllä.Oletteko miettineet,kansanmusiikki on katoavaa kansanperinnettä.
katoavaa on
4
705
Vastaukset
- fiulit
yhthen kokhon ja pensaa pääle ja tulhen koko roska ja sitte menhän makaahan kettutarhoin häkkein alle, nii kyllä rahaa säästyy ja kaikila on nii hyvä olla.
- Näin on
>>Oletteko miettineet,kansanmusiikki on katoavaa kansanperinnettä.
Jos aina katsotaan vain sitä, mikä liittyy rahaan, siitä seuraa ihmisille onnettomuutta. Raha ei ole ainoa arvo elämässä. Ihmisen henkisyys on otettava myös huomioon. Ihminen ei elä vain "leivästä", välillä tarvitaan myös musiikkia ja muuta taidetta. Ihminen, joka yrittää hävittää historiansa ja siihen liittyvät piirteet, on kovin irrallinen otus, joka ei ole onnellinen.
Ihmiselämään kuuluu muutakin kuin markkinatalouden perässä hyppiminen. Kansakuntien menestystä on parempi mitata kulttuurisaavutuksilla kuin bruttokansantuotteella, joka on osittain hatusta vedetty hyve.
Pitäkää kaustislaiset pintanne, Kaustinen on naapurikuntiinsa verrattuna ylivertainen juuri sen rikkaan kansanmusiikkiperinteen takia. Siitä johtuen Kaustinen tunnetaan täällä Etelä-Suomessakin kansainvälisenä paikkana, vaikka kylä on melko pieni. Kesäisin vaeltava kansainvälinen ihmisjoukko pelimannipitäjässä ei voi olla väärässä.
Terveisin: Etelän Ukko- 388493020§
"Jos aina katsotaan vain sitä, mikä liittyy rahaan, siitä seuraa ihmisille onnettomuutta. Raha ei ole ainoa arvo elämässä."
Jees! Festarit talkootöillä pystyyn, esiintyjät korvauksetta musisoimaan ja ilmainen sisäänpääsy!!! - lirkku
388493020§ kirjoitti:
"Jos aina katsotaan vain sitä, mikä liittyy rahaan, siitä seuraa ihmisille onnettomuutta. Raha ei ole ainoa arvo elämässä."
Jees! Festarit talkootöillä pystyyn, esiintyjät korvauksetta musisoimaan ja ilmainen sisäänpääsy!!!niin no niin. raha liittyy nykyään kaikkeen siihen ei voi mitään. mutta mitä kansanmusiikkijuhliin tulee on ne aina tunnettu hienosta tunnelmasta eli siitä henkisestä puolesta, ja sitä tuskin mikään muuttaa ja hyvä niin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2672461Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762401- 1201578
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis471478Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641367- 1331349
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711240Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821039Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731019Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999