Kunnantalous kuralla.Useat valtuutetut istuvat pöntöllä.Oletteko miettineet,kansanmusiikki on katoavaa kansanperinnettä.
katoavaa on
4
663
Vastaukset
- fiulit
yhthen kokhon ja pensaa pääle ja tulhen koko roska ja sitte menhän makaahan kettutarhoin häkkein alle, nii kyllä rahaa säästyy ja kaikila on nii hyvä olla.
- Näin on
>>Oletteko miettineet,kansanmusiikki on katoavaa kansanperinnettä.
Jos aina katsotaan vain sitä, mikä liittyy rahaan, siitä seuraa ihmisille onnettomuutta. Raha ei ole ainoa arvo elämässä. Ihmisen henkisyys on otettava myös huomioon. Ihminen ei elä vain "leivästä", välillä tarvitaan myös musiikkia ja muuta taidetta. Ihminen, joka yrittää hävittää historiansa ja siihen liittyvät piirteet, on kovin irrallinen otus, joka ei ole onnellinen.
Ihmiselämään kuuluu muutakin kuin markkinatalouden perässä hyppiminen. Kansakuntien menestystä on parempi mitata kulttuurisaavutuksilla kuin bruttokansantuotteella, joka on osittain hatusta vedetty hyve.
Pitäkää kaustislaiset pintanne, Kaustinen on naapurikuntiinsa verrattuna ylivertainen juuri sen rikkaan kansanmusiikkiperinteen takia. Siitä johtuen Kaustinen tunnetaan täällä Etelä-Suomessakin kansainvälisenä paikkana, vaikka kylä on melko pieni. Kesäisin vaeltava kansainvälinen ihmisjoukko pelimannipitäjässä ei voi olla väärässä.
Terveisin: Etelän Ukko- 388493020§
"Jos aina katsotaan vain sitä, mikä liittyy rahaan, siitä seuraa ihmisille onnettomuutta. Raha ei ole ainoa arvo elämässä."
Jees! Festarit talkootöillä pystyyn, esiintyjät korvauksetta musisoimaan ja ilmainen sisäänpääsy!!! - lirkku
388493020§ kirjoitti:
"Jos aina katsotaan vain sitä, mikä liittyy rahaan, siitä seuraa ihmisille onnettomuutta. Raha ei ole ainoa arvo elämässä."
Jees! Festarit talkootöillä pystyyn, esiintyjät korvauksetta musisoimaan ja ilmainen sisäänpääsy!!!niin no niin. raha liittyy nykyään kaikkeen siihen ei voi mitään. mutta mitä kansanmusiikkijuhliin tulee on ne aina tunnettu hienosta tunnelmasta eli siitä henkisestä puolesta, ja sitä tuskin mikään muuttaa ja hyvä niin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121441
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881297Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1361047- 68974
- 39897
- 69864
- 97857
- 75846
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.54832Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun
Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että39774