Äitiysetuudet lasketaan siis edellisen vahvistetun verotuksen perusteella, eli tänä vuonna synnyttävän äitiysraha laskettaisiin vuoden 2007 verotuksen perusteella, eikö niin?
Ok, entä miten vaikuttaa sellainen, että jos nyt jään työttämäksi ja nostan ansiosidonnaista raskauden loppuajan, niin kumoaako tämä ansiosidonnaisen nostaminen tuon vuoden 2007 verotuksen perusteella määräytyvänäitiysrahan?
Toinen kysymys kuuluisi: Mitä kuluja työnantajalle koituu äitiyslomalla olevasta henkilöstä?
Olisi toivottavaa, että tähän vastaa sellainen, joka oikeasti TIETÄÄ asiasta. Kiitos!
Työttömänä äitiyslomalle
3
766
Vastaukset
- aloittaja
Kelan lomakkeissa kysytään sitä, että oletko saanut työttömyyskorvausta synnytystä edeltävän 4kk aikana. Jos vastaa kyllä, niin miten käy äitiysrahan?
- gga agaga
Äitiysraha on vähintään samansuuruinen kuin edeltävä työttömyysraha (kk tasolla), jos se muilla säännöillä jäisi pienemmäksi.
Äitiyslomalla työnantajalle ei tule kuluja, jos ei maksa palkkaa. Vuosilomaa tietty kertyy , jos työsuhde voimassa, mutta nämäkin kulut kansanelätyslaitos maksaa työnantajalle äloman loputtua.- kuuden äiti
Ja mikäli työnantaja maksaa palkkaa, maksaa kela äitiyspäivärahat vastaavalta ajalta työnantajalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 712963
- 462564
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322225- 792138
- 951956
- 321702
- 121536
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171487Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?271302Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil191195