Ostin noin pari vuotta sitten uuden koneen. Ei kestänyt kauan, kun alkoi tulla bluescreeniä ja "näytönohjain lakkasi vastaamasta". Jäljitin vian kuitenkin muistiin. Poistin toisen kahdesta 2gt muistista, koska jokin memtest ohjelma löysi siitä virheitä. Ongelmat katosivat.
Nyt alkoi kuitenkin taas tulla samoja ongelmia. Ei vielä niin usein, mutta kuitenkin. Nyt toinenkin muisti on vioittunut. Ensin siitä ei virheitä löytynyt.
Kävikö minulla vain äärimmäisen huono tuuri, kun molemmat muistit hajosivat? Ne olivat kyllä melko laadukkaat.
Vai onko emolevyssä jotain vikaa? EVGA:n valmistama se taisi olla.
Entäs virtalähde? Voiko se aiheuttaa tällaista? Se oli halvin mahdollinen ja alkoi hyvin pian pitämään hieman kovempaa ääntä.
Nyt alkoi kuitenkin taas tulla samoja ongelmia. Ei vielä niin usein, mutta kuitenkin. Nyt toinenkin muisti on vioittunut. Ensin siitä ei virheitä löytynyt.
Kävikö minulla vain äärimmäisen huono tuuri, kun molemmat muistit hajosivat? Ne olivat kyllä melko laadukkaat.
Vai onko emolevyssä jotain vikaa? EVGA:n valmistama se taisi olla.
Entäs virtalähde? Voiko se aiheuttaa tällaista? Se oli halvin mahdollinen ja alkoi hyvin pian pitämään hieman kovempaa ääntä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
parempaa infoa antanut...
ja "näytönohjain - MIKÄ NÄYTÖNOHJAIN?
Jäljitin vian kuitenkin muistiin - MITÄ MUISTIA?
Vai onko emolevyssä jotain vikaa? - MIKÄ EMOLEVY?
Entäs virtalähde? - MIKÄ VIRTALÄHDE?
Ja vissiin windowsia käytät kun on moisia ongelmia... Siis mikä windows..?
Wintoosa vista 32bit premium. SP1 ja kaikki tähän mennessä tulleet päivitykset.
Memtest ohjelma löysi muistista vikaa ja muistin poistaminen korjasi vian. Kokeilin muistia toisessa koneessa (xp 32 pro) ja samankaltaisia ongelmia tuli.
Emolevy nVIDIA nForce 680i SLI
Suoritintyyppi QuadCore Intel Core 2 Quad Q6600, 2400 MHz (9 x 267)
DIMM2: A-Data EXTREME DDR2 800 2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz) (tuli alunperin 4gt paketissa)
Näytönohjain NVIDIA GeForce 8800 GTX (768 MB)
Äänikortti Realtek ALC885/889A/890 @ nVIDIA nForce 680i SLI (MCP55PXE) - High Definition Audio Controller
Biossit ja ajurit on päivitetty. Kun nyt tuon virtalähteen tiedot jostain löytäisin. Mitä nyt koneen sisälle yritin kurkistaa, niin oli jokin be quiet! 700W.
Käsitäthän nyt pärkkele, että edellinen kysymykses sopii paremminkin horoskooppi, tai hymyn ennustuspalstalle.
Jaksaako enää kukaan syventyä, ite en ainakaan viitti, ruikutustietoihin syventyä.
Tiedustelin vain, että voiko viallinen emo tai virtalähde vioittaa muisteja. Mitä VITTUA niillä malleilla on väliä, tai windows versiolla.
Aivan riittävästi oli alussa tietoa, mutta pakko oli tulla valittamaan jotain paskaa. Jos et osaa tai halua auttaa niin älä sitten lähetä mitään viestiä.
Sun laadukkaisssa muisteissa on vissiin takuut kunnossa, mitä täällä kerjäät myötätuntoa.
täällä haukutaan vastaajatkin!
Sama kysymys ilmestyy/tulee ilmestymään rekatuillekin foorumille, kuorrutettuna satiiniembon käyttäjän sanoin. Menestystä!
nyt hermoheikolle että voi, ei tuo nyt niin paljoa älyä vaadi ettet hoksais tuota itsekin. Turha kysymys eikä johda mihinkään. Kun vastaus on voi, niin mitä se sua auttaa, häh? Silti joudut ostamaan uuden emon ja kunnon virtalähteen ja loput saatkin päätellä itse kun tunnut olevan ääliö jota ei tee mieli auttaa yhtään enempää
Pyysin ensin apua ja sitten tuo yksi paskaläjä tuli ehdottamaan, että olen joku aivoton. Miksi HELVETISSÄ tulette valittamaan paskaa? Auttakaa jos autatte tai pysykää poissa. Ei ihme, että suomi on yksi maailman paskimmista maista.
jo lääkkeesi äläkä riehu siellä. Sitä saa mitä tilaa, typerät kysymykset joissa ei ole mitään mieltä loppujen lopuksi ja sitten vielä alat nimitellä auttajia. Ei ole suomen vika että sunlaisia täällä elää ja hengittää mutta jossain on pahasti mätää joten hushus mene hiekkalaatikolle muitten vauvojen kanssa leikkimään
muista mikä vika tossa voi olla,mutta palaan aivan varmasti sen kertomaan kun saan muistini kuntoon,siis
varmaan samaan aikaan kun sinä saat hermosi kuntoon.
viallinen. Itselläni meni muistit takuuseen.