Koneessa on nyt pelkkä perus XP, laitoin Ubuntu levyn koneeseen eikä mitään tapahtunut? MITEN SAAN KONEEN bootaamaan levyasemasta?
Ubuntu
EFGD
9227
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kone käynnistyy niin paina jotain näistä näppäimistä:
del, f1, f2
ja kun pääset biosin asetuksiin niin muuta Boot order/Boot sequence tai millä nimellä se nyt onkin, Boot sana kumminkin esiintyy siinä.
CD/DVD pitää olla ensimmäisenä järjestyksessä jos mielit käynnistää Ubuntu-cd:ltä ja kaikki muut laitteet vasta sen jälkeen.
MUISTA tallentaa bios-asetukset "Save settings and exit" että tuo muutettu asetus tulee voimaan.
...jos siellä on levy. Eli käynnistä xp. levy sisään, sammuta. käynnistä uudelleen jolloin ubuntu-levy käynnistyy.
Nyt en kyllä ymmärtänyt mitä tarkoitit. Siis aloittajalla lienee tilanne että Ubuntu ei käynnisty cd:ltä vaan kone käynnistyy kovalevyllä olevaan XP:hen. En tiedä sitten miten sinä asian ymmärsit.
selitä tarkemmin?
Ei onnistu biosissa cd rom käynnistys
Kyllä sen pitäisi onnistua ellei koneesi ole ihan niitä ensimmäisiä Pentiumeja tai sitä vanhempi (ja tuskin on koska sellainen ei kyllä pyörittäisi XP:täkään).
Koita etsiä muualtakin kuin siitä biosin etusivulta, se voi olla myös joissakin siellä piilotettuna eikä näy suoraan. Tuntematta sun koneesi biosia sen paremmin niin en voi tarkempia ohjeita antaa.
kyllä löysin biosin on nykyaikainen hp läppäri, ei vain suostu lähtemään käyntiin dvd asemasta
Olen bios sivulla miten muutan asetuksia?
jokaisessa koneessa noi biosin asetukset on erilaiset, mutta jos löydät biosista sen boot order tai boot sequence tai muun senlaisen kohdan niin voisit kokeilla esim. tätä:
eli siirtää sen cd/dvd-aseman ykköseksi niin että ensin valitset sen cd/dvd-aseman nuolinäppäimillä liikkuen ja sitten kun tuo on valittuna niin painat merkkiä jotta se nousee ylimmäksi eli ensimmäiseksi.
Tämä tosin ei välttämättä ole sun koneeseen pätevä neuvo...kuten sanoin niin jokaisessa biosissa on omanlaisensa ohjelma ja en voi tietää millainen sun koneessa joten tarkemmat neuvot jää tähän.
Joissain koneissa buuttijärjestys valitaan niin että esim. 1 laitteen kohdalla se valitaan ja painetaan enter jolloin tulee pudotusvalikko josta valitaan...toisissa taas voi olla esim. välilyönti tms. näppäin jolla saadaan muutettua vaihtoehtoja..
Sun pitää vaan kokeilla eri keinoja läpi jotta se oikea löytyy.