9 viikossa? Ton verran ku olis saanu vielä jatkaa töitä, olisin oikeutettu peruspäivärahaan, tai liiton jäsenenä ansiosidonnaiseen. Työmarkkinatukea kun ei heru, kun puoliso on töissä. Hän ei muuten tienaa kahden edestä. Töitä olen hakenut, mutta toistaiseksi pienellä paikkakunnalla ei ole niitä herunut. Työvoimakoulutukseen en päässyt, koska minulla on jo sellainen yks koulutus käytynä ja sen jälkeen työllistynyt. Työhajoittelupaikat on sitten kuulemma tarkoitettu alle 26 vuotiaille.
Mikä
mut erottaa
4387
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
....työharjoittelupaikkaa edes katselit ?
Niistä ei edes makseta palkkaa ja hyvin harva noidn kautta töihinkään pääsee.
Olisit kiitollinen, ettet joutunut heti köärkeen orjatöihin, niitä tulee vielä eteen.
edes ajan kulumaan...vaan totta on ettei ilmasiin töihin kannata mennä
Päivärahaan oikeuttavaa työssäoloehtoahan voi kerätä 28 kk:n aikana. Et löytäisi vaikka siivouspaikkaa tuoksi 9 viikoksi? Työajaksihan riittää 18 h/kalenteriviikko.
siivoomaan, mutta nykyään kun täytyy siihen hommaan olla kaikenmaailman passit ym...eli kuka tahansa ei voi olla siivooja...mulla menee hermo kohta :/