Median Nato-syndroma

Otanpa ja julkaisen oman vakaan käsitykseni kotimaisen valtamedian ja Suomen Nato-jäsenyyden ajamisen kytköksestä teoreettisena väittämänä. Jos joku kykenee osoittamaan väittämäni vääräksi, niin siitä vaan, olokeeppahanpa ystävällissii!

Kaiken takana ei ole nainen, vaan kaiken takana on elinkeinoelämä. Yksityisen valtamedian omistajat kuuluvat Suomen Ison Rahan sisäpiireihin. Siis kenen leipää lehden toimitukset syövät, sen isännän ääntä toimitukset jutuissaan toistelevat. Ja kun kerran suomalainen Iso Raha on Suomen Nato-jäsenyyden takana ja Suomen Nato-jäsenyyttä edistämässä, niin selvähän se, että meidän valtamediamme on mukana siinä joukossa sankassa tahtimarssissa mukana.

Vähäinen lisätoteamus täytynee heittää Yleisradion taholle, jota joku asioita tuntematon ja tietämätön äkkinäinen tarkkailija voisi erehtyä kuvittelemaan neutraaliksi ja tasapuoliseksi tiedonväittäjäksi. Niinhän ei tietenkään ole. Yleisradio noudattaa maan hallituksen raakaa linja. Ryhmäkurin voimalla Vanhasen hallitus määrää eduskunnassa Yleisradion Nato-myönteisen linjeerauksen. Onhan aivan virallisesti todettu, että Yleisradio on eduskunnan media. Pitäisiköhän siihen määrittelyyn säätää jokin toisenlainen muotoilu seuraavien eduskuntavaalien jälkeen?

Piristävä tuulahdus toisenlaisesta suhtautumisesta oli presidentti Mauno Koiviston ottama kanta Suomen Nato-jäsenyyttä vastaan. Jos kyseessä ei olisi ollut suora lähetys, niin olisikohan sekin kannanotto satuttu leikkaamaan pois valtakunnan jakeluun lähetetystä ohjelmasta? Tiedäpä tuota. Joka tapauksessa olen sitä mieltä, että meillä Suomessa on tätä nykyä sekä ulkopoliittisesti katsottuna että sisäpoliittisesti todettuna harvinaisen kehno ja kelvoton hallitus.

1

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      49
      1344
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      160
      1156
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1037
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      882
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      198
      871
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      12
      802
    7. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      786
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      771
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      758
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      83
      731
    Aihe