kynsien leikkaus..??

tietämätön..

tarvitsisin apua ja tietoa..

omistan 4 vuotiaan labbiksen.. en ole ikinä joutunut leikkaamaan sen kynsiä (asumme maalla ja koira on pihalla liikkuessaan hoitanut homman itse, käymme säännöllisin väliajoin tarkastamassa kunnon eläinlääkärillä, eikä hänkään ole kynsistä mitään sanonut) nyt sen kynnet ovat kuitenkin alkaneet kasvaa ka ovat reilin sentin mittaiset.. ovat olleet ennen huomattavasti lyhyemmät.. Kuinka paljon uskallan siis leikata pois ja kuinka usein kynnet pitää leikata..

4

678

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1 labbis

      Kuin kynsi rupeaa kantamaan polkuanturat on "ilmassa" älä päästä kynnen kärkeä mutkalle "alapuolelta" leikkaa sitä ennen vain kynttä ettei mene lihoille.Leikkausväli on täysin tapauskohtinen nääthän sinä päivittäin koirasi tassut neuvo nyt ei ollu ehkä selkeimpiä sillein se menee.

    • -seefferisti-

      Pääpointtihan kynsien leikkuussa on se, että parempi leikata vähän kerrallaan ja usein, kuin harvoin ja metrin pätkissä =)

      Eli ihan vain se hauraampi "kärki" kerrallaan pois.

      Oman koiran tassuja kyyläilemällä kyllä näkee, millon on kynnet leikkuun tarpeessa.

      Vaaleakyntisillä koirillahan näkee selvästi, missä se hermo siellä sisällä menee, mutta näillä mustakyntisillä sitä pitää ainoastaan arvailla.

      Jos kynsi alkaa murentua leikatessa, sillon on hermo jo aika lähellä!

      Sääntönä on myös, että jos koiran kynnet rapisee lattiaa vasten, kynnet on liian pitkät.

      Kynsien kuuluu olla samalla tasolla polkuanturoiden kanssa.

      Etujalkojen kynsiä täytyy useimmiten leikata himpun verran useammin kuin takajalkojen kynsiä, koska takajaloista kynnet kuluu enemmän.

      Koiran kynsien leikkuuväli riippuu niin paljon yksilöstä, alustasta millä koira yleensä liikkuu.

      Paljon asvaltilla liikkuvien koirien kynsiä tarvitsee leikata tuskin koskaan, kun taas enempi pehmeässä maastossa liikkuvien kynsiä hiukan useammin, kun eivät niin helposti pääse kulumaan.

      Kannattaa muistaa myös se, että liian pitkiksi venähtäneiden kynsien hermot ovat myös kasvaneet pitkäksi, mutta vähitellen kynttä lyhentämällä myös hermo vetäytyy taaksepäin, takaisin alkuperäiseen pituuteensa.

      Eli, leikkaa mieluummin vähän kerrallaan ja useimmin, kuin paljon kerralla harvemmin niin, että leikkaat vahingossa siihen hermoon, ja sehän ei ole kivaa =(

    • jostakin,että

      kynsiä pitäisi leikata kolmen viikon välein. Tällöin hermo on ehtinyt vetäytyä riittävästi.

    • sillontällön

      sillontällön

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      157
      1480
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      129
      1170
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      869
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      65
      791
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      62
      710
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      675
    7. 52
      670
    8. 76
      576
    9. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      572
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      568
    Aihe