Hiihtoloma on ohi - oliko liukkaat luistelu- ja hiihtelykelit?
Opettaja: No niin lapset, teillä tuntuu olleen oikein hauskaa hiihtolomalla. Nyt kun te olette kertoneet omista puuhistanne, voitte kysyä opelta, mitä ope teki lomapäivinä.
Oppilas: Urheilitko ope ollenkaan?
Ope: Joo, kyllä kovasti treenasin kroppaa. Harrastan IBB (Inside Body Building) -urheilua.
Oppilas: Ulkoilitko paljon?
Ope: Ei, ihan sisätiloissa harjoittelin, on hieman kylmä tuolla ulkosalla. Minun lajissani peliasu on aika ohut.
Oppilas: Mitä peliä te leikitte?
Ope: Se on sellainen paripeli, jossa voi olla joskus useampikin osanottaja...
Oppilas: Miten sitä pelataan?
Ope. No, siinä ensin pari leikkii ja sitten kolmas tulee mukaan leikkiin, joskus neljäskin. Tai sitten on kaksi paria leikkimässä eri puolilla, ja ehkä yhden täytyy odotella vuoroaan.
Oppilas: Onko leikissä aina samat säännöt?
Ope: Ei, joskus on niin paljon leikkijöitä, että pitää antaa jonotusnumerot pelaajille. Ne jotka eivät heti pääse mukaan odottelevat vuoroaan tai ottavat maalikameraan kuvia.
Oppilas : Mikä on maalikamera? Onko se sellainen, johon vaikka uintikisoissa tulee roiskeita?
Ope: Joo, voi siihen roiskeitakin tulla. Siinä pelissä voi muutenkin tulla roiskeita.
Oppilas: Saako siinä pelissä parhaat palkinnon?
Ope: No, siinä voi useampikin saada palkintoja, jotkut jopa useampiakin. Ketjupuolustaja voi ottaa useita hyökkäyksiä vastaan ja saada monta palkintoa. Yleensä kuitenkin kaikki pelaajat palkitaan.
Oppilas: Mitä palkintoja ne on?
Ope: Vähän sellaisia kuin vuoristorata-ajelut tai joskus tosi hyvä tikkunekku, oikein sellainen iso, jonka sisältä tulee yllätys.
Oppilas:Mikä yllätys, kerro heti!
Ope: Joskus on kermavaahtoa, toisinaan niin paljon, että se leviää naamalle asti, tai valuu pitkin puseroa.
Oppilaat: Voidaanko pelata sitä ens liikkatunnilla?
Ope: Ehkä se sellainen lukiolaisten peli, kysykää sitten heti ekalla tunnilla opelta, nyt kun tiedätte säännöt;)
Oppilaiden kyselytunti
Tisca
3
15498
Vastaukset
- oli tarina
....
- KatWill
..is this?
- Lulti
Tämän kaltainen novelli tulikin yllätyksenä.
Bonuspisteitä omaperäisyydestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1344602- 1603807
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1083542Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia432881- 1361816
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta401628Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261269Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi211241Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌231183Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421175