3.5 - vuotias Eemeli?

eemelin äiti

3.5-vuotias oli hetken jo "päässyt" pahimmasta uhmastaan, kun on nyt alkanut mitä moninaisimpien temppujen keksimisen. Esim. löytämällään vartalovoiteella voidellaan oma sänky petivaatteita myöten, sekä kaikki muu mahdollinen omassa huoneessa, kukkamultaa kaivetaan ohimennen purkista ja heitetään lattialle, olohuoneen sohvatyyny viedään juoksevan vesihanan alle, kaapin ylähyllyltä kiipeämällä löydetty mehupurkki hajoitetaan lattialle jne.

Lapsi on valvovan silmän alla jatkuvasti, mutta koska jatkuva vahtiminen normaalissa kotielämässä muiden lastenkin ollessa kotona( esim. wc:ssä käynnin aikana)on mahdotonta ja lapsella on jo "järkeä" jonkin verran päässä, että ymmärtää, mitä saa tehdä ja mitä ei. Rangaistuksena on aina sama jäähy, ja omien sotkujensa siivoaminen sen jälkeen. Tällekkin lapsi vain naureskelee ym. Onko muilla kokemuksia tällaisesta? Tavaroiden ylösnostelu ei auta, koska on jo sen verran kekseliäs, että osaa kiivetä, leikata ovien solmimiseen laitetut nauhat poikki jne. Enkä toiseksi edes aio alkaa nostamaan kaikkea katon rajaa, sillä aiemmin esim. kukat ovat saaneet olla täysin rauhassa.

5

734

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuunari_mikko

      Kuulostaa ihan mieleosoitukselle jostakin? Hakeekohan huomiota - jos ei hyvällä, nin pahalla?

    • oipöp

      ¨joopajoo..aika kivalta kuulostaa.kuinkahan tähän olette joutuneet????

    • lapsi kerkiää

      sillä aikaa voidella koko sänkynsä ja seiniäkin.
      tuohan vaatii jatkuvan valvonnan ja kielloille pitää antaa katetta, eli kiellot käytöön ja niitä pitää totella. vanhemman velvollisuus on huolehtia että niitä totellaan.
      se lapsi pitää olla silmän alla koko ajan. et voi jättää sitä yksin.
      ota vaikka mukaan vessaan jos ei muuta keinoa.
      kaikki sakset ym lukkojen taa. ja avin vanhemmalle.

    • normaalia

      Kyllähän lapset kaikkea keksii, mut tää vaikuttaa jo vähän liian vilkkaalta.

      Onko päiväkodissa? Mites siellä? Totteleeko sääntöjä? Miten käyttäytyy? Tai kerhossa? Ovatko patistaneet tutkimuksiin?

      Jotenkin vain tulee mieleen ADHD....

      Kannattaa perehtyä asiaan jo ennen kouluikää.

    • susie75

      Vilkas on ja pikkusen käytöshäiriöiseltä vaikuttaa mutta silti väitän että ei ole vielä huolta. Voi olla adhd tai asberger tai muuten vain ohimenevää omituisuutta. Lapset käyttäytyy omituisesti ajoittain ja silti ei tartte olla mitään diagnoosia. Nyt 15 vuotiaalla poikapuolellani oli kaikki omituisuudet tuossa iässä ja kävi lukuisissa tutkimuksissa ja kouluakin lykättiin vuodella. Kuitenkin ala-asteella jo ihan normaali oli ja on edelleen hyvin normaali kiltti 15 nuori!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1897
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1290
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1031
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      908
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      904
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      751
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      642
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      518
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      518
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe