Ei-halutut asuntotyypit

listattu

50- ja 60-luvulla rakennetut kerrostalot
- putket vuotaa
- huono äänieristys
- vesi menee lattiasta läpi alakertaan
- asukkaat alemmasta sosiaaliluokasta

70- ja 80-luvulla rakennetut tiilitalot
- matala pohja imee kosteuden sisään
- tasakatto vuotaa 73%:n varmuudella
- hometta 56%:n todennäköisyydellä

8

938

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suosikkini

      Samaa mieltä. Tässä painajaistaloja

      1) 70-luvulla tehty tasakattoinen paritalo, jossa toisena omistajana asuu talon halvalla itse rakentanut epäsosiaalinen ja pihi "itseoppinut rakentaja".

      2) 50-luvulla rakennettu kerrostalo, jossa asuu pelkästään eläkeläisiä, jotka vastustavat kaikkea korjausta tai rakentamista. Mitä siitä väliä, vaikka koko ajan putket vuotavat ja putkistoista tulee ruskeaa vettä, pääasia että vastike on pieni.

      • rakentajan konkurssi

        olisi paha juttu, osakkaat joutuisivat pitämään taloyhtiötä taloudellisesti pystyssä, jos rakentaja ei pysty.

        Suhtaudun epäluuloisesti myös taloyhtiöihin, joissa rahoitusvastikkeen suuruus poikkeavan suuri. Tulee tunne, että osakkailla on ollut ostamiseen vain vähän omaa rahaa, yllätyskulujen ilmetessä muut osakkaat pa.


    • ehehe

      50- ja 60- lukujen taitteessa rakennettu kerrostalo:
      - muurattu paikanpäällä eikä mikään elementtikorttitalo
      - paksut seinät, hyvä äänieristys
      - keskikaupungilla eikä missään lähiössä
      - putkiremppa jo tehty
      - katutasossa liikehuoneistoja, alhainen vastike asukkaille

      = haluttu

      • ok-asuja

        Salli mun nauraa. BUBUBUBUAAAAH.


    • ASO-nahjus

      ASO-rivari, laadukkaasti -98 rakennettu hyvälle alueelle. Edullinen vastike 824,-/kk 120m2 rivarista, ei senttiäkään velkaa!

      • tiedä..

        Samanverran maksan omasta rivaristani eteläespoossa. Tosin parikymmentä neliöötä pienempi. Mutta 11 vuoden kuluttua enää 138 eur/kk.


      • haluttu

        145m2 ok-talo pk-seutu rakennettu 2000-luvulla, velaton. Suosittelen myös muille.


    • The Rat

      Vieläkö 80-luvulla rakennettiin tasakattoja?

      Hometta on joka ainoassa kämpässä. Ei se sinänsä ole ongelma... Sitten tulee ongelmia, jos löytyy vielä kosteutta, lämpöä ja kasvualusta... :)

      Miksi muuten tiilitalo on jotenkin huonompi kuin saman ajankohdan puurunkoinen talo? Niissäkin löytyy noita "matalia pohjia" ja tasakattoja...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      106
      7492
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      104
      5274
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3526
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3471
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2544
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1866
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      353
      1515
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1511
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      57
      1330
    Aihe