/etc/init.d/*

Mitä vielä pitää tehdä, jotta skripti /etc/init.d/* hakemistossa oleva skripti käynnistyisi automaattisesti bootin yhteydessä?
2446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Moi.


Asettaa halutulle runlevelille ;)
ln -s /etc/init.h/sotku_softa /etc/rc1.d/S99sotku_softa
ja
ln -s /etc/init.h/sotku_softa /etc/rc6.d/K99sotku_softa
Jossa S->start K->Stop(tai kill... tai jotain... pätee myös start)

Tai käyttää update-rc.d sotku_softa start 99 1 . stop 1 6 .

T: ---

Äänestä

rc.local on tiedosto, johon voi lisäillä omia tarvitsemiaan skriptejä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miksi ei käynnisty kirjoitti:

Mitä vielä pitää tehdä, jotta skripti /etc/init.d/* hakemistossa oleva skripti käynnistyisi automaattisesti bootin yhteydessä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu