on kantautunut tietoja että kauppiaat myyvät paniikissa jopa 50:n prosentin alennuksella hyllyyn jääneitä myymättömiä Arlan maitoja.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200903129231244_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200903129231244_uu.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Jos saa puoleen hintaan, niin sehän on tyättömälle kuin lottovoitto.
maitokauppa käy tänä päivänä
sillä kaupoissa näkyy olevan myynnissä myös Valion maitoa 50:n prosentin alennuksella, alennuksethan johtuu siitä että syystä tai toisesta on maitoa jäänyt myymättä ja silloin kauppiaat usein laittavat viimeisen myyntipäivän maidot puoleen hintaan kaupattavaksi.
Ruotsalaisen maidon osuushan on suomessa myydystä maidosta ollut ja on edelleenkin vain noin kolme prosenttia, joten sillä ei ole kokonaisuuden kannalta yhtään mitään merkitystä muille kuin nälkärajalla keikkuville jotka saavat ruotsalaista maitoa 15-20 prosenttia halvemmalla kuin suomalaista, heille tämä pieneltä tuntuva raha on kuitenkin suuri raha.
kolme prosenttia, siitä ollaan vielä kaukana.
Suomeen tuotiin viime vuonna noin 20 miljoonaa litraa Ruottalaista maitoa, Suomalaiset juo noin 700 miljoonaa litraa vuodessa maitoa, tarkka luku noilla lukemilla on 2.85 prosenttia, joten pyöristettynä se on noin kolme prosenttia, joten ei ole kovin kaukana kolmesta prosentista.
myytiin maitona ei voi mistään todentaa, veikkaisin edelleen yhtä prosenttia voi olla myös ettei myyty litraakaan, Suomessa muuten tuotetaan maitoa hiukan yli 2 miljardia litraa.
niinkuin sinäkin vain arvailet--ei ole mitääm todellista tietoa--, minäkin olen ostanut viime vuonna noin 1800 litraa ruotsalaista maitoa, se tarkoittaa sitä että meidän perhe on pystynyt yleensäkin juomaan riittävästi maitoa, meidän perheelle on iso raha se 270 euroa joka on se ero suomalaisen ja ruotsalaisen maidon hinta ero,,,,,,,,,,,,,,,,,,sinä väität että ei ole myyty yhtään litraa ruotsalaista maitoa täällä suomessa, ,,,,,,,,,sinä olet se varsinainen maajussien ristimä ÖLVÖKKI kun et ymmärrä mistään mitään, kiitos.
päivä on siinä aika kantaminen, tuonnille ei enää ole mitään perusteita, Ruotsalainen maidon hintaero kuihtuu rahtiin, sitä myydään enää Valion kiusalla ja tappion luultavasti maksaa Arla. Mitä arvailuja olen esittänyt, luvut pitävät paikkansa ja sitä mihin tuontimaito päätyyy ei tiedä kuin Ingman, veikkaisin jäätelöihin ja jugurtteihin. Olen useaan kertaan tehnyt makutestin, matkaa lähimpään Ruotsalaista maitoa myyvään liikkeeseen tulee muuten yli viisikymmentä kilometriä ja en ole havainnut minkäänlaista makueroa Suomalaiseen maitoon verrattuna voi tietysti olla että kun pakataan Suomessa, Suomalaisella tekniikalla niin makueroja ei tule, niin ja vielä aitoa Ruotsalaista ja Tanskalaista maitoa on tullut juotua riittävästi ja varsinkin jälkimmäisen juominen on aika uroteko.
erityisen paljon Etelä-Suomen suurissa marketeissa, siitä voi johtua maaseudun asukkaille kuva että sitä ei myydä juuri ollenkaan.
20 miljoonaa litraa haihtuu kuin pieru saharaan etelän suurissa kaupoissa.
maitoa myydään, olen sitä hamstrannut ja varta vasten hakenutkin "makutesteihin", kysymys onkin siitä mitä purkeissa on kotimaista vai sitä tuonti maitoa en tähän hätään löytänyt Ingmannin tarkkoja maidon markkina osuutta mutta 10 prosentin osuudesta puhutaan eli noin 200-300 miljoonaa litraa josta tuontia on tuo 20 miljoonaa, tulee väistämättä mieleen mihin se käytetään kun makueroa ei ole Suomalaiseen verrattuna jos siitä tehdään vaikka jäätelöä.
olen ollut viimeisen kymmenen vuoden aikana ruotsissa pitkiä aikoja ja joutunut pakostakin juomaan ruotsalaista maitoa, mitään makueroja en ole tuona aikana havainnut suomalaiseen maitoon verrattuna, paikallisissa Lidleissä siellä on ollut joskus saksalaista maitoa ja siinä on ollut jokin pieni makuero verrattuna ruotsalaiseen ja suomalaiseen maitoon mutta ei sekään huonoa ollut missään nimessä.
Ymmärsin kirjoituksestasi että ruotsalainen maito jotenkin sekoitettaisiin suomalaisiin purkkeihin, näinhän ei saa ilmeisesti lain mukaankaan tehdä vaan maidon alkuperämaa pitää eddottomasti lukea siinä purkin kyljessä selvällä suomen kielellä niinkuin Ingmanin purkeissa lukeekin.
norjalainen, sveitsiläinen ja suomalainen maito ovat huippulaatuista maitoa. EU:kin on todennut, että suomalainen maito on laadultaan EU:n parasta maitoa. Siitä kiitos suomalaisille maidontuottajille.
ruotsin herkkua mahtais saada kun ei oo lähikaupassa näkyny? Tuleeko siitä homoksi?
Näen ikkunastani 2 kauppaa. Niissä on vain Suomalaista maitoa. Kun tuli liikuttua naapurikaupunkissa niin lähin ruotsalaista maitoa myyvä myymälä on yli 15 km päässä minulle! Ja monelle matka on vielä enemmän. Ikkunasta näkyvässä kaupassa Valion pakkaama maito on vielä vähän halvempaakin! En ihmettele jos maidon tuojilla pukkaa paniikkia. Ruotsin tuottajat ovat menneet helppoheikkien kelkkaan meijerifuusioidensa kanssa. Myynti alehintaan vaikka mihin on siitä seurauksena.
jos ruotsalaista maitoa myydään halvalla, Liitelistä saa kyllä sitä suomalaista maitoa samaan hintaan kuin S-kaupoista ruotsalaista maitoa, mutta muissa kaupoissa kyllä suomalainen maito on selvästi kalliimpaa kuin ruotsalainen verrokki tuote, tarttis suomalaistenkin vaan käydä ostamassa maidot sankoin joukoin Liidelistä niin jospa ne S- ja K- ryhmän kaupatkin sitten alkaisivat myymään sitä suomalaista maitoa hieman pienemmällä katteella.
Nykyaikahan on sitä että silloin tuodaan ulkoa jos siitä vain saadaan joku euro omalle tilille lisää, näin se maailma vaan nykyään pyörii.
miten sujuu sosiaalipornon tirkistely? tekiskö mieli taas käydä antamassa leipäjonojen juopoille raipaa...
uskokaa vaan pinsiön puliukon jorinoita, väittää jopa että mausteet on keksitty paskanmaun peittämiseksi...
jutuista päätellen ikkunoista ei näy kauppoja vaan synkää metsää... he heh.
Jutustasi voi epäillä että juot maitoa, vaikka osaat jo lukea ja kirjoittaa.
Märehtijä-lehmän maito on vasikoille. Ihminen tulee toimeen äitinsä maidolla ensimmäisen vuoden. Tämän jälkeen ei ihminen maitoa tarvitse.
juon vähintään 4 lasillista päivässä maitoa. Eipä sitten tarvitse ostaa kalkkitabletteja eikä muitakaan tabletteja, koska syön monipuolisesti. Sitten paljon liikuntaa ja mieli pysyy pirteänä.
-
-
-