Eli kysymykseni on seuraava:
Jos soitan poliisille nimettömänä ja ilmoitan tuttuni lähteneen juuri ajamaan humalassa, kertovatko poliisit hänelle, että pysäyttäminen ja puhalluttaminen johtuivat ilmiannosta? Onko poliisien siis pakko kertoa saaneensa vihjeen, vai voivatko he perustella pysäyttämistä vain epävarmalla ajotyylillä tms.?
Rattijuopon käräyttäminen
4
617
Vastaukset
- kohn muzzad
Saapi pysäyttää ihan ilman mitään "syytäkin".
- Helmunt Schwein
Asia on selvä pyy, jos rattijuoppo jää ajosta kiinni. Poliisit eivät kerro, eikä heidän ole pakko kertoa, että pysäyttäminen johtui ilmiannosta.
Mutta, jos rattijuoppo pääseekin karkuun, niin silloin ilmiantaja onkin todistaja. Riippuu tietysti tapauksesta, lähtevätkö poliisit vääntämään juttua ja selvittämään soittajan. Rattijuopon käräyttäminen pitäisi olla kansalaisvelvollisuus, ainakin jos sitä verrataan
siihen, että rattijuopumus tappaa noin sata, joka ainut vuosi.- ajavat autoilijat
Entäs ylinopeutta ajavat? Eikös liian suuri tilannenopeus johda vielä suurempaan määrään kuolemantapauksia? Miksi ylinopeus hyväksytään, vaikka ylinopeus tappaa paljon enemmän ihmisiä kuin rattijuopot?
- outopouto
ajavat autoilijat kirjoitti:
Entäs ylinopeutta ajavat? Eikös liian suuri tilannenopeus johda vielä suurempaan määrään kuolemantapauksia? Miksi ylinopeus hyväksytään, vaikka ylinopeus tappaa paljon enemmän ihmisiä kuin rattijuopot?
Mistä olet saanut sen käsityksen, että ylinopeuden ajaminen olisi jotenkin hyväksyttyä? Siis, jatkuvastihan ihmiset saavat ylinopeussakkoja. En nyt ollenkaan tajua, mitä tällä kommentilla tarkoitetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1201050
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.131963- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837