KYSYMYS!

haluun vastauksia

Mua kiinnostais opiskella rakennustekniikkaa, mut oon vähä epävarma et pääsenkö sitä opiskeleen ja pärjäänkö.

Luin lyhyen matikan ja täs oli juuri yo-kokeet ja luulempa et joku b tai c tulee arvosanaks. Sit mä oon käyny vaan yhen kurssin fysiikkaa ja siit sain arvosanaks 8.

Eli kysymys kuuluu kannattaako hakea ja pärjäisinkä mää siellä koulussa sitten kun varsinkin toi matikka on aika vaikeeta??

Muitakin vaihtoehtoja on mut rakennustekniikkaa haluaisin kaikista eniten opiskella...

3

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmeellinenmaailma

      Ite myös mietin insinööriksi lukemista ja sitten erikoistumista rakentamisen puolelle ja vieläpä korjauspuolelle. Itsellä matikasta keskiarvo 8 ja sitten mullakin tasan yksi fysiikka ja siitä 8 myös.

      Mutta en tiedä sitten millaisia tehtäviä ne antaa siellä pääsykokeessa. Jos ne antaa siellä fysiikan ja matematiikan tehtäviä, niin sitten niitä on pakko opiskella. Itsekin meinaan nyt hakea maisemasuunnittelijaks ja siinä tarvitsee onneksi vain lyhyttä matematiikkaa..

      Insinöörin urasta luovuin juuri sen takia, kun lukiossa ei pahemmin tullut opiskeltua noita aineita mitä siihen tarvitsisi.. Jos sinne meinaat niin se tarkoittaa vaan moninkertaista työtä kun lähdet sinne hakemaan ja opiskelemaan.

    • kirjottanu

      matikkaa, vaik luin kyllä kaikki lyhyen matikan kurssia. Ja meinaan hakee just rakennustekniikkaa lukemaan. sen näkee siel kokeis sit osaako. Ehkä juoksen päin seinää mutta jos en yritä en ainakaan pääse!

      • Rakennustekniikan ikuinen o...

        Jos tiedät olevasi huono matemaattisissa aineissa tulee opiskelustasi hankalaa. Minä olen taistellut nyt 6 vuotta valmistuakseni insinööriksi. Ensimmäisinä vuosina fysiikka tuotti ongelmia ja jatkuvia kurssien uusimisia. Sitten tuli tämä päättötyö. En tosiaankaan osaa luoda mitään tieteellistä tai edes asiallista tekstiä joten opinnäytetyötä on nyt tehty muutama vuosi... Olin saanut opinnoista aivan erilaisen kuvan. Varsinaista rakennustekniikkaa, sellaista mitä rakentamiseksi mielletään, opinnoista on noin puolet. Loput kieliä, matematiikkaa, fysiikkaa, lujuusoppia, tietotekniikkaa, kemiaa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2711
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2481
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2229
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1845
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1433
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1413
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1145
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1124
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1043
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      928
    Aihe