Kenen maalaus?

Myrsky..

Kenen maalaus mahtaa olla ko. linkin alin teos? Meiltä löytyi perinnöistä lähes identtinen, joten varmaan on saman tekijän. Signeerausta ei näy, täytyy vielä takaa myöhemmin tutkia.

http://www.keskusgalleria.fi/galleria.php

9

1401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näköinen

      Tuon näköisiä tauluja maalaa joku etelänmaissa asuva taiteilija. Aika ahkera kun tauluja on myynnissä lähes kaikkien maiden toreilla. Nimeä en tiedä.

    • Berndt

      Tyylillisesti näyttäisi Berndt Lindholmilta.
      Toinen (tai molemmat) on kopio.

      • löysin

        sitten itsekin, että Berndt Lindholmilta vaikuttaa. Mutta mihin viittaat tuolla, että toinen tai molemmat ovat kopio? Ei kai tuolla galleriassa ole kopioita, kai he nyt osaavat katsoa, vai... Tästä meidän taulusta en tietenkään voi tietää, vanha se on, mutta voi ilman muuta olla jonkun muunkin, signeerauksesta ei saa oikein selvää kyllä. Hyvin kuitenkin tuollainen samanlainen.


    • Noita myrskymaalauksia tehtaillaan pilvin pimein eli kopioidaan vanhempia maalauksia, joten kyllä se signeeraus olisi aika tärkeä tieto hintaa arvioitaessa. Toivottavasti löydät arvokkaan signeerauksen. :)

      • lykyssä

        joku tekee ne tyrskyn tärskyt paremmin kuin toinen. Sitäkin kannattaa katsoa.


      • Tuolla mainitussa galleriassa olevat "suuren taiteilijan" sydämin koristellut maalaukset pistivät hieman hymyilyttämään, suoraan sanoen aikas naiivit ratkaisut isolta mieheltä. Eivät oikein vakuuta vitsinäkään. Mutta pokka pitää, taitelijaa ollaan ja jokuhan noita ilmeisesti hankkii. Ja latoa ladon jälkeen pukkaa edelleen... Pökkelömäiset henkilöhahmot eivät myöskään jaksa oikein innostaa, mutta helpostihan noita toistaa. Päälle liimattu symbolismikaan ei tehoa.
        Ehkä vain en ymmärrä taiteesta mitään. :)


      • kuvasivustoa
        tinat kirjoitti:

        Tuolla mainitussa galleriassa olevat "suuren taiteilijan" sydämin koristellut maalaukset pistivät hieman hymyilyttämään, suoraan sanoen aikas naiivit ratkaisut isolta mieheltä. Eivät oikein vakuuta vitsinäkään. Mutta pokka pitää, taitelijaa ollaan ja jokuhan noita ilmeisesti hankkii. Ja latoa ladon jälkeen pukkaa edelleen... Pökkelömäiset henkilöhahmot eivät myöskään jaksa oikein innostaa, mutta helpostihan noita toistaa. Päälle liimattu symbolismikaan ei tehoa.
        Ehkä vain en ymmärrä taiteesta mitään. :)

        tässä samalla ja jos onnistuin, niin tässä on linkki ko. taulun kuvaan.

        [URL]http://www.aijaa.com/v.php?i=3864834.jpg[/URL]


      • ja URL
        kuvasivustoa kirjoitti:

        tässä samalla ja jos onnistuin, niin tässä on linkki ko. taulun kuvaan.

        [URL]http://www.aijaa.com/v.php?i=3864834.jpg[/URL]

        ...pitää ottaa näemmä pois, että toimii.


    • nbd

      kenen maalaus voisi olla kyseessä (suomalainen järvimaisema) taulun takana kirjaimet NbD

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      122
      2391
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      429
      2213
    3. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      98
      1200
    4. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      14
      1013
    5. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      45
      859
    6. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      16
      857
    7. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      34
      800
    8. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      109
      796
    9. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      760
    10. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      167
      737
    Aihe