Mitä muita papereita tarvitaan lähtöselvityksessä kuin passi?Eka kertaa reissuun ja aukkoja tiedoissa.
Mitä
4
320
Vastaukset
- muuta tarvita
Passi normaalisti riittää. Jos/kun sinulla on elektroninen lippu, nimenomaan passi on ainoa, mitä lähtöselvityksessä kysytään. Matkatavarathan tietysti pitää näyttää ja antaa ruumaan vietäväksi, jos on muutakin kuin käsimatkatavaraa, mutta sen varmaan arvasitkin.
- tänks
Joo,matkalippu on A4 kokoa ja siihen on merkitty mun ja lapsen nimet.Kiitos tiedosta.Eipä tarvi sählätä sitten niin paljon kun tietää miten toimitaan.
- ei ihan noin
kaveri paljon matkustellut. Kun annat sen matkakuvauksen vastaanottotiskillä niin saat ns. matkalipun meno paluu. Sitten sinun matkatavarat otetaan ja ne menee ruumaan lentokoneessa. Sen jälkeen menet läpi turvatarkastuksen ja jos lennät eu-alueen ulkopuolelle niin passi ja liput katsotaan ennenkuin pääset odotustilaan. Siellä vielä ennen koneeseen nousua ne katsotaan kerran eli portilla mistä kone lähtee.
- viimeisen...
ei ihan noin kirjoitti:
kaveri paljon matkustellut. Kun annat sen matkakuvauksen vastaanottotiskillä niin saat ns. matkalipun meno paluu. Sitten sinun matkatavarat otetaan ja ne menee ruumaan lentokoneessa. Sen jälkeen menet läpi turvatarkastuksen ja jos lennät eu-alueen ulkopuolelle niin passi ja liput katsotaan ennenkuin pääset odotustilaan. Siellä vielä ennen koneeseen nousua ne katsotaan kerran eli portilla mistä kone lähtee.
...viiden vuoden aikana useita kymmeniä kertoja lentokoneella, enkä vielä ikinä ole saanut lähtöselvityksen yhteydessä meno- ja paluulippuja, vaan pelkän menomatkan lipun. Jos on välilasku / koneen vaihto, niin sitten joskus kaksi erillistä lippua, joskus vain yksi yhdistetty lippu.
Mähtöselvitystiskillä ei myöskään tarvitse antaa virkailijalle matkakuvausta (eli printtiä esim. netistä ostettujen lentolippujen varausvahvistuksesta), vaan pelkkä passi kyllä riittää. Matkakuvaus ja varausnumero on tietenkin hyvä printata ja ottaa mukaan varmuuden vuoksi.
Aloittajalle vinkiksi, että kunhan huolehdit siitä, että sinulla on passi ja lennon varaustiedot (varausnumero, lähtöaika, lähtöselvityksen viimeinen mahdollinen aika jne.) mukana, varaat tarpeeksi aikaa lähtöselvityksen tekoa varten, niin ei voi mennä pieleen :) Varmista myös, että käsimatkatavaroissa ei ole kiellettyjä esineitä (kts. käyttämäsi lentoyhtiön tai esim. finavian nettisivut: http://www.finavia.fi/ennenmatkaa ) ja ruumaan menevät laukut eivät ole liian painavia.
Lentokenttähenkilökunnalta voi aina kysyä neuvoa, jos tulee eteen tilanne, jossa ei oikein tiedä miten toimia. Parempi aina varmistaa oikeat toimintatavat, kuin toimia väärin.
Oikein hyvää matkaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h32711Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062481Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42229Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441845- 321423
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141413- 1761145
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011114Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201043Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81908