Hei! Olemme mieheni kanssa yrittäneet vauvaa 4 vuotta! Ja sillon päätimme mennä testeihin ja sieltä saimmekin ikäviä uutisia, en voi saada lapsia. Olen 25 vuotias ja haluan todellakin lapsen. Se on ollut haaveemme jo todella pitkään. Olemma valmiita vanhemmiksi asumme omakotitalossa, mieheni on kirvesmies ja 30 vuotta. En ole ottanut adoptiosta ottanut juuri ollenkaan tietoa. Lääkäri varmasti olisi mielellään jäänyt kertomaan kaikista vaihtoehdoista, mutta olin jo niin järkyttyny asiasta että halusin vaan lähteä pois. Joten voisiko joku kertoa minulle tärkeimmät asiat adoptiosta ja kuinka se hoituu? mitä kriiteerejä tarviaa olla? kuinka kauan lapsen saamisessa voi kestää?
Jotakin olen yrittänyt googlettaa..mutta ei silti ole asiaan päässyt kunnolla sisään..Onko kellään kokemuksia..
Katsoin joku 2-3 vuotta sitten ohjelman (amerikkalinen) jossa nuori tyttö odotti vauvaa mutta halusi hänet adoptoida ja hän tapasi monia parinkuntia ja loppujen lopuksi valikoi heistä parhaimmat vanhemmat lapselleen.. Tuskin suomessa näin asiaa hoidetaan.! kiitoksi vastanneille kovasti!
täysin tietämätön!
4
709
Vastaukset
- kaieruyt
pelaan. he neuvovat sinut eteenpäin.odotusajat ovat venyneet lähes kaikkialla.kotima n.5-vuotta ja ulkomaat 2-5v
- se on yksi
huomattavimpia adoption välittäjiä maassamme. Myös Helsingin sosiaalivirasto välitää adoptioita, jos olette helsinkiläisiä.
Adoptiovanhemmiksi haluavat joutuvat osallistumaan noin vuoden kestävään adoptioneuvontaan. Siinä kaikki selviää.
Suomessa annetaan vuosdittain vain noin 50 lasta adoptioon. Vanhemmiksi haluvia on tuhansia, joten neuvoisin harkitsemaan kansainvälistä adoptiota. - kansainvälisiä
se on yksi kirjoitti:
huomattavimpia adoption välittäjiä maassamme. Myös Helsingin sosiaalivirasto välitää adoptioita, jos olette helsinkiläisiä.
Adoptiovanhemmiksi haluavat joutuvat osallistumaan noin vuoden kestävään adoptioneuvontaan. Siinä kaikki selviää.
Suomessa annetaan vuosdittain vain noin 50 lasta adoptioon. Vanhemmiksi haluvia on tuhansia, joten neuvoisin harkitsemaan kansainvälistä adoptiota.adoptioita välittävä toimisto on Interpedia. Sen ja Pelan sivuihin kannattaa tutustua, niistä löytyy ohjeet siitä, miten asiassa edetään.
- Tintti45
kansainvälisiä kirjoitti:
adoptioita välittävä toimisto on Interpedia. Sen ja Pelan sivuihin kannattaa tutustua, niistä löytyy ohjeet siitä, miten asiassa edetään.
Kansainvälisessä adoptiossa on kaksi askelta.
Ensimmäisenä askeleena on adoptioneuvonta jota antaa kotikunnan sosiaavirasto (tai se ostaa palvelun Pelastakaa Lapset Ry:ltä).
Adoptioneuvonnan loppupuolella pitää viimeistään valita Adoptiopalvelunantaja (=kontaktit ulkomaille), näitä Suomessa on kolme, Pelastakaa Lapset Ry, Interpedia ja Helsingin kaupungin sosiaalivirasto.
Viimeinenkin palvelee adoptiopalvelun antajana myös hakijoita kaikkialta Suomesta, ei pelkästään helsinkiläisiä !
Kotimaista adoptiolasta toivovien pitää kääntyä kotikuntansa sosiaaliviraston tai Pelastakaa Lapset Ry:n puoleen jotka tekevät siis tuon adoptioneuvonnan myös kotimaisessa adoptiossa. Kotimaisessa adoptiossa ei käytetä sitten noita Adoptiopalvelun antajia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3447720Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r795480Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1114623Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli274420Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1434290Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523947Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1573819Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773717Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava293616SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853451