sellaisena olen ollut sukujuuriltani. Ja tuntematta asiaa sen enempää, niin tokaisen, että Suomalaisissa päiväkodeissa puhutaan suomea, jotta kaikki ymmärtäisivät (säännöt, tavat,traditot,eläminen yleensä jne.) toisiaan, näin myös kouluissa.
Jos haluaa puhua jotakin muuta kieltä, vaikkapa välitunneilla, niin suosittelen ko.kielen omaavaa koulua tai päiväkotia.Ei pidä pahastua, jos kehoitetaan puhumaan valtaväestön kieltä. Voi sitten hakeutua vaikkapa ihan niihin omiin maihin, jos meidän yhteiskunnan tavat, säännöt, jne. ei kelpaa? Kuka esim. opettajista Venäjällä haluaisi tulla, esimerkiksi tunnin aikana, haukutuksi suomen kielellä, jos hän ei ymmärrä suomea?
Poliitikoille sanoisin, että hoitakaa oma hommanne. Pääsääntöisesti, ette ole kuitenkaan, esimerkiksi kasvatusalalta? Turha päivittely pois! Ette ole ko. alojen asiantuntijoita, vaikka vastaattekin alan järjestelyistä kunnassanne?
Lopuksi totean, että koettakaapa tarjota ranskalaisille englannin kieltä virallisiin neuvotteluihin(tai vaikkapa koulukieleksi!), tai virolaisille venäjää. Olemme kaikki EU-maita!
Kielikysymys?
4
455
Vastaukset
- Että semmoista suomea puhut
Käsittämättämän huonosti jäsennettyä kieltä kyllä kirjoitat. En myöskään hirveästi tuolla sivistystasolla ja huonolla äidinkielellä kommentoisi tätäkään asiaa.
- Ulla-Maaria
Tosi on. Tämän viestiketjun aloittaja ei osaa kunnolla edes äidinkieltään, joten aika turha arvostella kenenkään muiden puhumisia.
Näin sivistymättömän tuntuinen kaveri ei taida edes kotimaassaan Suomessa pärjätä kovin kaksisesti, ei kannata mennä Suomen rajojen ulkopuolelle häpäisemään kaikkia kanssakansalaisia.
Näille tapauksille on parasta pysytellä kotona neljän seinän sisällä, mitään annettavaa muille ei näillä ole. - tomaattimies
..muutakin tekemistä kuin puuttua epäolennaiseen. suurin osa ymmärtää asian tuosta tekstistä, oli jäsennykset vaikka missä.
en pidä siitä, että kaiken maailman muukalaisten kielellä pitäisi ruveta opetuksia järjestelemään. en oikein yväksy sitäkään, että muukalaiset saavat pospottaa mitä vaan. olisi parempi opetella maan tavoille taikka palata lähtöpaikkaan takaisin. sinä voisit muukalaisten puolustajana mennä heidän mukaansa venäjälle tai afrikkaan tai mistä ne ovatkaan.
- tomaattimies
kannatan asiaasi. olen samaa mieltä. ihan turha ehdotella ranskalaisille enkkua tai virolaisille venäjää. ne vetää herneen nenään.
jos mustat/muut muukalaiset haluaa elää suomessa, niin aapinen auki ja opettelemaan tavaamista.
nuo "äikän lehtorit", jotka puuttuu pilkkuihin, ovat varmaan just niitä äänitorvia jotka haluaa suomesta sudanin kaltaisen maan. sudanissa on käytössä n.80 kieltä. varmaan sellainen 80 x erikielisyys parantaa kansan keskinäisen kanssakäynnin helppoutta ja ystävällisyyttä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 835114
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h734678Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1112997Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv852924Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p232414Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.602034Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska221805- 321523
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1131425- 1851318