Onko sairaanhoitajan pääsykoe vaikea Savoniassa? Mitä siellä painotetaan? Onko ryhmä vai yksilöhaastattelu?
Jännittää niin perh....
Jännittää niin perh....
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Savonian terveysala on kai Suomen vaikein päästä sisään.
Ei ole. Varsinkaan jos käsittelet koko ammattikorkeakoulua.
Vaikka puhuttaisiin Savonian Kuopion terveysalasta, niin sielläkin on lukuisia eri koulutusohjelmia, joiden välillä "vaikeus" vaihtelee.
Yhtä vaikea kuin muualle isoihin kaupunkeihin. Joskus on esim. Tamperetta (PIRAMK) vaikeampi, joskus vähemmän. Taatusti ainakin sisämaan vaikeimpia.
Ihmisiä ne muutkin hakijat on. Mutta kun hakijoita voi olla 10 pintaan per paikka, niin ainakaan vahingossa ei pitäisi päästä. Eli motivaation pitää olla kohdallaan.
psykologinen soveltuvuuskoe. Toivoisin tähän kuitenkin jotain tarkennusta viisaammilta. Minkä tyyppinen ja kauanko se kestää?