Chinchillan karvanlähtö?

Ilmalmi

Hei! Nyt haluaisin tietoa tästä: Eli millainen karvanlähtö on chinchillalle normaalia? Karvaa eräästä chillasta jäi oikein vaatteisiin kiinni ja koko huoneisto pölisi chinchillan karvaa tuppoineen päivineen.. Voiko tähän vaikuttaa esim. ruoka, muut chinchillat, ihmisten käsittely, hiekkakylvyt? Aion nyt tulevaisuudessa seurata tilannetta kun chinchilla meille saapuu..

4

3231

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • A

      Oman kokemukseni mukaan chinchilla vaihtaa karvaa varsin huomaamattomasti, karva sieltä toinen täältä. Joskus Chinchilla-lehdestä luin että chinchillan karvanlähtö etenee alueittain. Monesti chinchillat pudottavat karvaa jos ovat peloissaan tai niitä käsitellään kovakouraisesti. Tällöin karva usein lähtee tupoittain. Kyllä meillä voi vähän jäädä karvaa paitaan kiinni, jos chinchilla pitkään nyhjää sylissä (ne eivät yleensä pidä sylissäolosta) ja tietenkin muut chinchillat voivat vaikuttaa, jos karvaa lähtee tappelun muodossa. Tappelevat eläimet tulisi tietenkin hetimiten erottaa. Hiekkakylvyt eivät mielestäni vaikuta (niiden puutteesta en osaa sitten sanoa, kylvetys siis n. 3-5 kertaa viikossa, rasvoittumisesta riippuen). Ruokinnan vaikutuksestakaan en osaa sanoa sen paremmin muuta, kuin että toki heikkolaatuinen ruoka vaikuttaa turkin kuntoon tavalla tai toisella. Asiaa ei tarvitse spekuloida, jos pyrkii ihanteelliseen ruokintaan eli hyvälaatuista kuivaa heinää (jatkuvasti tarjolla), raikasta vettä ja hyvämerkkistä pellettiä (Teurlings tai Altromin). Jos huoneistossa pyörii chinchillan karvatuppoja, se ei kyllä kuulosta normaalilta. Terve eläin ei huvikseen pudota turkkiaan suurissa määrin.

    • rrerreeeeeeeeeee

      Chinchillan puolustautumiskeino on pudottaa karvatuppo kun se pelästyy. Eli jos se säikähtää jotain voi karvatuppo pudota mutta mitään varsinaista karvanlähtöä ei kyllä näillä eläimillä ole. Chinchut yleensä voi stressaantua helposti ja enempi ne viihtyy yksikseen kuin ihmisten käsittelyssä. Omaa rauhaa chinchillalle.

      • accd

        Chinchillalla on ihan normaalisti karvanlähtö näihin aikoihin. Toisilta tuntuu karvaa lähtevän huomattavammin, kuin toisilta. Karvatupon irtoamisen erottaa kyllä helposti karvanlähdöstä. Sylissä olevasta chinchillasta voi karvanlähdön aikaan jäädä vaatteisiin karvaa ja sitä voi pöllytä huoneessakin. Karvatuppo kun irtoaa, niin karvaa lähtee yhdestä kohdasta suurempi määrä ja turkkiin voi jäädä kalju läikkä.

        Jos karvaa tuntuu lähtevän jatkuvasti, voi chinchillalle antaa vitamiinikuurin. Apteekista voi hakea Tehovitolia. Tietysti kannattaa tarkistaa ruokinta, elinolosuhteet ja muu perushoito myös.


      • dfdfdf

        Kiitos tästä tiedosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      73
      1167
    2. 71
      1122
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      66
      916
    4. 95
      859
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      747
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      245
      734
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      25
      659
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      72
      659
    9. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      54
      646
    10. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      590
    Aihe