Chinchillan karvanlähtö?

Ilmalmi

Hei! Nyt haluaisin tietoa tästä: Eli millainen karvanlähtö on chinchillalle normaalia? Karvaa eräästä chillasta jäi oikein vaatteisiin kiinni ja koko huoneisto pölisi chinchillan karvaa tuppoineen päivineen.. Voiko tähän vaikuttaa esim. ruoka, muut chinchillat, ihmisten käsittely, hiekkakylvyt? Aion nyt tulevaisuudessa seurata tilannetta kun chinchilla meille saapuu..

4

2965

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • A

      Oman kokemukseni mukaan chinchilla vaihtaa karvaa varsin huomaamattomasti, karva sieltä toinen täältä. Joskus Chinchilla-lehdestä luin että chinchillan karvanlähtö etenee alueittain. Monesti chinchillat pudottavat karvaa jos ovat peloissaan tai niitä käsitellään kovakouraisesti. Tällöin karva usein lähtee tupoittain. Kyllä meillä voi vähän jäädä karvaa paitaan kiinni, jos chinchilla pitkään nyhjää sylissä (ne eivät yleensä pidä sylissäolosta) ja tietenkin muut chinchillat voivat vaikuttaa, jos karvaa lähtee tappelun muodossa. Tappelevat eläimet tulisi tietenkin hetimiten erottaa. Hiekkakylvyt eivät mielestäni vaikuta (niiden puutteesta en osaa sitten sanoa, kylvetys siis n. 3-5 kertaa viikossa, rasvoittumisesta riippuen). Ruokinnan vaikutuksestakaan en osaa sanoa sen paremmin muuta, kuin että toki heikkolaatuinen ruoka vaikuttaa turkin kuntoon tavalla tai toisella. Asiaa ei tarvitse spekuloida, jos pyrkii ihanteelliseen ruokintaan eli hyvälaatuista kuivaa heinää (jatkuvasti tarjolla), raikasta vettä ja hyvämerkkistä pellettiä (Teurlings tai Altromin). Jos huoneistossa pyörii chinchillan karvatuppoja, se ei kyllä kuulosta normaalilta. Terve eläin ei huvikseen pudota turkkiaan suurissa määrin.

    • rrerreeeeeeeeeee

      Chinchillan puolustautumiskeino on pudottaa karvatuppo kun se pelästyy. Eli jos se säikähtää jotain voi karvatuppo pudota mutta mitään varsinaista karvanlähtöä ei kyllä näillä eläimillä ole. Chinchut yleensä voi stressaantua helposti ja enempi ne viihtyy yksikseen kuin ihmisten käsittelyssä. Omaa rauhaa chinchillalle.

      • accd

        Chinchillalla on ihan normaalisti karvanlähtö näihin aikoihin. Toisilta tuntuu karvaa lähtevän huomattavammin, kuin toisilta. Karvatupon irtoamisen erottaa kyllä helposti karvanlähdöstä. Sylissä olevasta chinchillasta voi karvanlähdön aikaan jäädä vaatteisiin karvaa ja sitä voi pöllytä huoneessakin. Karvatuppo kun irtoaa, niin karvaa lähtee yhdestä kohdasta suurempi määrä ja turkkiin voi jäädä kalju läikkä.

        Jos karvaa tuntuu lähtevän jatkuvasti, voi chinchillalle antaa vitamiinikuurin. Apteekista voi hakea Tehovitolia. Tietysti kannattaa tarkistaa ruokinta, elinolosuhteet ja muu perushoito myös.


      • dfdfdf

        Kiitos tästä tiedosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      24
      5172
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4607
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      103
      1392
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1350
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1104
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      21
      1014
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      885
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      833
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      799
    Aihe