Olisi projektina laittaa vanhaan kaivinkoneeseen (vm.87 komatsu 120) tiukemmat holkit kaivupuomin päähän. Vanhat teräsholkit näkyy olevan hitsattu kiinni, vissiin ovat aikanaan kuluneet väljiksi reikiinsä. Miten tuosta saisi helpoimmalla hyvän? Saisiko mistään karkaistua ainesputkea 60mm sisämitalla 25cm pätkän? Saattaisi poltella koko holkkihässäkän pois ja hitsata tuon tilalle.
Puomin holkitus
8
5624
Vastaukset
- mies laita
puslia siihen putkeen.
ei sen putken tarvi olla karkaistu,jos siinä on pronssipuslat,jotka vaihdetaan tarvittaessa.
lisäksi tuon karkaistun holkin hitsaus puomin päähän ei välttämättä ole läpihuutojuttu.
lisäksi et saa sen hitsauksen jälkeen menemään siitä reiästä kuuskymppistä tappia.- Joo joo
Pronssipuslat ei kestä vaan pitää olla karkaistut tapit. Prossisiset pullahtaa ulos.
- jhytj
http://www.olofsfors.se/Shared/Files/Metsatyö PDF/Expande-pultin asennus.pdf
- Kari W.
Ketään ja mitään mainostamatta, mutta www.auraosa.fi Sieltä saa karkaistua tappivärkkiä "metritavarana" ja lähes kaiken kokoisia teräsholkkeja. Kannattaa kysyä!
Jos nyt yhtään ymmärsin tilannetta niin puomissa on paksuseinämäinen putki läpi puomin. Siihen 50mm sisä/60mm ulko holkki josta tappi läpi? Jos taas tappi on jo 60mm niin luulisi siinä "putkessa" olevan sen verran seinämä vahvuutta että saisi kalvettua aarporalla tilaa holkille...- Kari W.
Jos kylältä tai lähimaastosta löytyy koneistamo jolla on käytössä siirrettävä avarrus- ja hitsausyksikkö niin sitäkin vaihtoehtoa kannattaa miettiä.
http://www.vossi.fi/uutiset/uutiset/050325.htm
- Koskaan
Rasvaprässistä.
- olen
saat yhden ikiomaksi kun tulet hakemaan ja käyttöopastus kaupanpäälle.
- ajattelit tehdä
niin paras kun otat sen tikun irti ja viet koneistamolle, älä laita pronssi holkkeja vaan tilaa esim. aura-osalta 2 kpl karkaistuja teräspuslia ja pätkä karkaistua akselia. polta ne vanhat risat pois ja täyttöhitsaa se reikä että siihen voi koneistaa tilan sille holkille, koneistaessa pitää huomioida että reikä tulee samaan linjaan sen välivarsi akselin kanssa. jos tosi hyvän haluat niin tilaa myös rasvatiivisteet sieltä aura-osalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 865199
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h764696Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1112997Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv862933Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p232464Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.602034Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska241860- 321523
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1141429- 1851318