Kaikki oikeusasteet tulisi uudistaa

veli valvoja

Käräjäoikedet tulisi uudistaa siten, että käräjäoikeuksien lautamiesjärjestelmästä luovutaan ja lautamiesjärjestelmä luotasiin hovioikeuksiin Ruotsin mallin mukaisesti.

Hovioikeuden kokoonpano olisi kolme lainoppinutta neuvosta ja kolme lautamiestä ja kullakin yksilöllinen äänioikeus.

Hovioikeuksien oikeusvarmuus lisääntyisi lautamiesten myötä, eikä enää hovioikeuksissa tuomittasi kuolleita henkilöita rangaistukseen, niin kuin Helsingin hovioikeus hiljan tuomitsi.

Korkeimman oikeuden istunnoissa tulisi olla yksi lautamies edustamassa Suomen kansaa ja valvomassa oikeuden toteutumista.

Käräjäoikeusien nimi tulisi muuttaa samalla kihlakunnanoikeuksiksi.

3

402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valvojalla

      Veli valvojalla taitaa olla punakantinen jäsenkirja lompakossa?
      Pahinpana kommunistiaikana 1970 luvulla suunniteltiin vähän samaa. Tällöihän lautamiehet tulivat käräjäoikeuksiin. Silloin myös mentiin jopa niin pitkälle, että kaikessa viranomaistoiminnassa olisi pitänyt olla ns. kansalaistodistaja valvomassa oikeuden toteutumista ja samalla kansalaistodistaja olisi edustanut Suomen kansaa, kuten veli valvoja nyt haikailee.

      • veli porvari (kok)

        Lautamiesjärjestelmä on ollut Suomessa käytössä jo 1400-luvulta lähtien ennen lainoppineita tuomareita.


    • sisar hento valkoinen

      Ehdotukset ovat niin reikäpäisiä, etten edes viitsi alkaa niitä asiaperusteilla torppaamaan (tässä mitää romaania viitti kirjotta), mutta miten tämä:

      "eikä enää hovioikeuksissa tuomittasi kuolleita henkilöita rangaistukseen, niin kuin Helsingin hovioikeus hiljan tuomitsi."

      estyisi sillä, että hovissa olisi lautamiehet? Onko lautamiehillä päässään langaton yhteys väestörekisterijärjestelmään, niin että esittelyssä voisivat heti sanoa, että PLING, tuo on kuollut?

      Vai oletko sitä mieltä, että kaikissa jutuissa pitäisi hovissakin olla pääkäsittely? Oletko sitten valmis lisäämään hovioikeuksien henkilökuntaa vähintään kaksinkertaiseksi ja rakentamaan kaikille hoveille uudet toimitilat saleineen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      119
      3412
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      88
      1202
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      93
      965
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe