Sirpa Kähkönen sanoi Lahden

Kirjamessuilla 22.3.09,

että hän sai unessaan pyynnön Kalle Päätalolta jotta kirjoita hyvää perinteistä proosaa, ja Sirpa oli luvannut, ja totta tosiaan, hän kirjoittaa tosi hyvin! Päätalo oli mennyt Sirpan korvasta pään sisään. Hyvä neuvo muuten! Pitäisi kaikkien Suomen kirjailijoiden nähdä sama uni, niin taso paranisi.

3

859

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksi kuuntelija:

      Sirpa on hyvä naiskirjailija.

    • sillä kulttuuria

      pitäisi tallentaa kirjoittamalla todellisuudesta.

      Ihmiset muuttuvat sen myötä kun maailma muuttuu. Tulevat sukupolvet saattavat mielellään tutustua siihen, mitä heidän esivanhempansa ovat tehneet ja ajatelleet.

      Lisäksi ihmiset totta kirjoittaessaan kirjoittavat toipumiskertomustaan.

    • Päätalo vai Hemingway?

      Kuulin Jyväskylän kirjamessuilla, että Päätalo oli ennen kuolemaansa itse kehottanut kiinnittämään Heikki Luomaan ja tämän teksteihin erityistä huomiota, koska hänen mielestään tämä kirjailija on todellinen kansakunnan tunteiden tulkki.

      Ainakin televisiosarjoja, Vain muutaman huijarin tähden, Mooseksen perintö ja Turvetta ja timantteja olivat mielestäni tosi hyvin kirjoitettu. Luoman vanhempiin kirjoihin en ole vielä ehtinyt tutustua, mutta ostin messuilta Eläköön Kuusniemi -kirjan. Se on toisaalta helppolukuinen ja kevyttä viihdettä, toisaalta myös älykkään ihmisen ajatuksia herättävä ja elää tässä ajassa. Maaseutukunnan pienissä ympyröissä kuvatuista persoonallisuuksista ja "pienten ihmisten" erilaisista pyrkimyksistä vaikuttaa asioihin, tavoitella omaa etuaan tai toimia yhteiseksi hyväksi, luultavasti jokainen tunnistaa välillä hieman jotain itsestään ja naapureita sieltä löytyy enemmänkin elääpä sitten maaseudulla tai kaupungissa. - Jos Luoma olisi kirjoittanut kirjastaan tiiliskiven kokoisen, ehkä voisin kutsua häntä meidän aikamme Päätaloksi.

      PS: Itse en ole vielä osannut päättää, seuraisinko mieluummin unissa saamiani Hemingwayn vai Millerin ohjeita. Teen päätöksen sitten, kun omat kirjalliset työni edistyvät ja alan tarjota tekstejä kustantajalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      89
      3772
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      195
      1487
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1400
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1090
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1020
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      325
      1005
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      45
      917
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      899
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      889
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      126
      870
    Aihe