mulla on siis toi uusin (kai? msn.fi sivuilla kun painaa messenger ni se on siinä) windows live messenger. ongelmia on alkanu tulla. kun kirjoitan ystävilleni, olen huomannut että joka keskustelussa tapahtuu jonkin verran tätä: jotkut kirjoittamani viesteistä ei mene perille, enkä saa joitain viestejä, mitä ystävät kirjoittavat minulle! se on todella ärsyttävää. ei tule mitään ilmoitusta että viesti ei olisi mennyt perille, se ei vaan mene. ennen tätä on esiintynyt jos olen jutellut "näkyminen offline-tilassa", mutta nyt olen ollut aina online, ja silti näin käy tosi usein. poistin koko mesen koneelta ja latasin uudestaan, mutta se ei auttanut. mistähän tämä johtuu? onko muilla samallaisia kokemuksia? mitä pitäisi tehdä?
Windows live messenger ei toimi kunnolla
9
2714
Vastaukset
- susi on
koko uus messenger,asenna takaisin edelliseen toimivaan versioon järjestelmän palautuksella...
Mesessä ei aina riitä että on online tilassa vaan pitää olla myös muodostettu yhteys sinne toiseen päähän Windows Live Messenger ei sitä osaa tehdä, että vaihda ohjelma esimerkiksi aMSN:n. Se näyttää sellaisella vihreällä palluralla onko sitä yhteyttä oikeasti olemassa ja siitä tietää, että meneekö viestit perille.
Älä sitten usko mitään jorinoita vanhan Windows Live Messengerin laittamisesta. Se ei tähän auta eikä sitä pidä mennä asentamaan kun vanhoissa ohjelmissa on tietoturvareikiä. Sama kuin menisi asentamaan viruksia koneelle.- ilona1991.
useimmat viestit kyllä menevät perille, mutta OSA ei. mistä saan sitten tämän minkä sanoit? ja misken voi vanhempaaversiota ladata? esim mun monella kaverilla on vielä käytössään vanha
ilona1991. kirjoitti:
useimmat viestit kyllä menevät perille, mutta OSA ei. mistä saan sitten tämän minkä sanoit? ja misken voi vanhempaaversiota ladata? esim mun monella kaverilla on vielä käytössään vanha
"useimmat viestit kyllä menevät perille, mutta OSA ei."
Jos yhteys katkeaa niin mesellä ei mene perille. Windows Live Messenger ei vaan osaa näyttää missään onko yhteys vastapäähän olemassa.
"ja misken voi vanhempaaversiota ladata?"
Yksi syy uusille ohjelmaversioille on se, että niistä korjataan tietoturva-aukkoja. Vanhoihin ohjelmiin ennemmin tai myöhemmin joku keksii miten saadaan työnnettyä virukset koneelle joten niitä ei kannata käyttää.
"mistä saan sitten tämän minkä sanoit?"
Täältä: http://www.amsn-project.net/
Varmaan muissakin meseä tajuavissa ohjelmissa voi olla sama ominaisuus mikä näyttää onko yhteys olemassa.- on kyllä
M-Kar kirjoitti:
"useimmat viestit kyllä menevät perille, mutta OSA ei."
Jos yhteys katkeaa niin mesellä ei mene perille. Windows Live Messenger ei vaan osaa näyttää missään onko yhteys vastapäähän olemassa.
"ja misken voi vanhempaaversiota ladata?"
Yksi syy uusille ohjelmaversioille on se, että niistä korjataan tietoturva-aukkoja. Vanhoihin ohjelmiin ennemmin tai myöhemmin joku keksii miten saadaan työnnettyä virukset koneelle joten niitä ei kannata käyttää.
"mistä saan sitten tämän minkä sanoit?"
Täältä: http://www.amsn-project.net/
Varmaan muissakin meseä tajuavissa ohjelmissa voi olla sama ominaisuus mikä näyttää onko yhteys olemassa.vielä oudompi käyttää ja mielestäni tuo uudempi versio Windows Live Messenger ongelma on XP-käyttäjillä...eiköhän siihenkin päivitys löydy jossain vaiheessa.
on kyllä kirjoitti:
vielä oudompi käyttää ja mielestäni tuo uudempi versio Windows Live Messenger ongelma on XP-käyttäjillä...eiköhän siihenkin päivitys löydy jossain vaiheessa.
"vielä oudompi käyttää ja mielestäni tuo uudempi versio Windows Live Messenger ongelma on XP-käyttäjillä...eiköhän siihenkin päivitys löydy jossain vaiheessa."
Tuo ongelma missä viestit ei mene perille on kyllä kaikilla Windows Live Messengerin käyttäjillä koska se ei näytä onko yhteyttä vastapäähän olemassa.
Sitäpaitsi onhan se aMSN muutenkin parempi ohjelma mesen käyttöön.
- gugj
Mulla on ainakin sellainen ongelma kun kirjaudun windows live messengeriin niin se heittää mut saman tien ulos.. ja tämä toistuu moneen otteeseen perä jälkeen.. joskus lopulta pääsen kirjautumaan sisään ja toisinaan en.
- ???
Mulla on just toi sama ongelma, en tosin ole kymmeniä kertoja koittanut kirjautua peräkkäin, kyllä sen kerran pitäis pelittää. Harmittaa, ku on jääny mese -kontaktit vähän paitsioon.
- juzuuussi
mul toimii hyvin ja oma osote on [email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874108Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760