On nimittäin Suomessa, edes ruattalaiset eivät pysty yhtä hyvään.
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/paauutiset/03/fi_FI/maidon_laatu/
Maitovalmisteita suositellaan käytettäväksi proteiini-, vitamiini- ja kivennäisainepitoisuuden vuoksi.Nestemäisiä maitovalmisteita suositellaan nautittavaksi puoli litraa päivässä. Sen lisäksi 2-3 viipaletta juustoa, jugurtteja ja viilejä. Kaikki valmisteet tulisivat olla rasvattomia , vähärasvaisia, vähä- suolaisia ja vähän sokeria sisältäviä.
Suositellulla käytöllä saadaan 29 prosenttia päivän proteiinitarpeesta. Valkuaisaineita tarvitaan kudosten rakentamiseen ja elintoimintoja sääteleviin hormoneihin ja entsyymeihin.
Maitovalmisteiden osuus päivittäisestä rasvan tarpeesta on 26 prosenttia. Maidon vitamiineja (B1, B2, B12, A ja D) tarvitaan elintoimintojen ylläpitämiseen.
Maito on kivennäisaineiden (erityisesti kalsium, fosfori, seleeni, jodi, sinkki ) lähde. Kalsium on luuston ja hampaiden rakennusaine, jota tarvitaan osteoporoosin ehkäisyyn ja veren hyytymiseen. Saatko riittävästi kalsiumia terveytesi kannalta?
http://www.verkkoklinikka.fi/laskurit/kalsium/
Entä ovatko ravintotottumuksesi terveellisiä?
http://www.valio.fi/portal/page/portal/Valio/Ravitsemus_ja_Hyvinvointi/painonhallinta10082006100605/laskurit10082006100847
Suomalaisessa maidossa on maailman vähiten eläinlääkejäämiä tai bakteereita, koska laadunvalvonta on huippuluokkaa. Tarkat myyntipäivätiedot, pakkaustiedot , omavalvonta ja jäljitettävyys ovat ehdotonta huippua.
Erikoismaidot kuten gefilus ja terveyttä edistävät muut maitotuotteet tasapainottavat suoliston toimintaa.
Nyt pitäisi Suomen maidontuotantoa lisätä ja saada tuotantokiintiöt täyteen. Sitten nämä erinomaiset maitotuotteet vientiin aggressiivisella valtion tukemalla markkinoinnilla. Toinen rahoitusvaihtoehto tietenkin olisi tuotteiden hinnannosto kuluttajille ja saadun katteen käyttäminen markkinointiin. Lue: ei ulkomaisten elintarvikeyritysten ostamiseen.
UNIVERSUMIN puhtain maito
6
236
Vastaukset
- salmonella viljaa ,maitotil...
onkos maitotiloilla käytetty myös salmonella viljaa käytetty eläinten ruokimiseen.tästä lähin minä ainakin ostan vain ulkolaista maitoa joka on myös halvenpaa kuin suomalainen maito.
Maitotiloilla ei käyetä salmonellan saastuttamaa ulkolaista rehua, muuta kyllä.
Halpa on laadun tae ?Tee myös kalsium- ja muut testit , niin saat tietoa elämäntapojesi terveellisyydestä. Jos haluat elää terveellisesti, niin saat tehdä aikamoisen työn vältellessäsi suomalaisia terveellisiä elintarvikkeita ja hankkiessasi tilalle ulkomaiset.
Terveellisyydessä jäät kyllä tappiolle, mutta kaipa saat sitten mielihyvää tilalle, joka kompensoi negatiivisia terveysvaikutuksia.- maidon hinnasta.
Akkre kirjoitti:
Tee myös kalsium- ja muut testit , niin saat tietoa elämäntapojesi terveellisyydestä. Jos haluat elää terveellisesti, niin saat tehdä aikamoisen työn vältellessäsi suomalaisia terveellisiä elintarvikkeita ja hankkiessasi tilalle ulkomaiset.
Terveellisyydessä jäät kyllä tappiolle, mutta kaipa saat sitten mielihyvää tilalle, joka kompensoi negatiivisia terveysvaikutuksia.minä siiryn kyllä lidin maitoon se on halvenpaa ja ihan yhtä hyvää kuin suomalainenkin.hullu maksaa paljon,viisas maksaa vähemmin.
- se maksaa
maidon hinnasta. kirjoitti:
minä siiryn kyllä lidin maitoon se on halvenpaa ja ihan yhtä hyvää kuin suomalainenkin.hullu maksaa paljon,viisas maksaa vähemmin.
Hullu lehmä etenkin. Brittein saarilla aikoinaan nelisen puntaa per sierain. Siis joka britin.
- maito on
maidon hinnasta. kirjoitti:
minä siiryn kyllä lidin maitoon se on halvenpaa ja ihan yhtä hyvää kuin suomalainenkin.hullu maksaa paljon,viisas maksaa vähemmin.
juuri sitä suomalaista maitoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643305Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433127- 432498
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1082376- 311923
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271820- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851435- 391300
- 821159