Pikku gallub

Miten suhtaudutte ammattikoululaisiin? Itse olen tässä 3 viime vuoden aikana huomannut, että joillakin aloilla (lähinnä teknisillä-) on ihan toivottomia juntteja, mutta esim. hoitsu opiskelijat ovat ihan fiksua porukkaa ja kauppiksessakin..

Mut enivei sana vapaa, kestän kyllä kovatkin kommentit, mikäli ne on hyvin perusteltuja.
3240
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ihmisinä pidän useimpia. Mutta sitten on niitä, jotka käytöksellään osoittavat olevansa idiootteja. Mutta näitä löytyy tietysti lukiostakin.

Äänestä

Näin kolme vuotta luokiota (turhaan) käyneenä voin sanoa suoraan että kunnioitan suuresti ammattikoululaisia. Käytännön työelämästä teillä on niin paljon enemmän kokemusta, että oikein hävettää. Me lukiolaiset kun lähdemme mahdollisesti työelämään, olemme täysin noviiseja ja avuttomia. Olen myös huomannut että lukiolaisia pidetään jonkinlaisessa pumpulissa koko kolmen vuoden ajan. Tämä näkyy sitten esimerkiksi jatko-opintoja mietittäessä. Tuntuu että suhteellisuudentaju tippuu sitä enemmän mitä enemmän luetaan kieliä ja pitkää matematiikkaa. Pelottavan suuri osa tuntuu "vain menevän" teatterikorkeaan tai taideteolliseen tai lääkettieteelliseen. Kaikki realistinen ajattelu katoaa ja sitten vasta iskee paniikki ja ahdistus kun tajutaan että vain se pari prosenttia oikeasti pääsee näille aloille, loput jäävät nuolemaan näppejään kaupan kassalle.

Eli tällainen ajatus meikäläisellä. Toisaalta tiedän kyllä etteivät kaikki ammattikoululaisetkaan tietysti kaikkea osaa ja jos ei viitsi alaansa kunnolla opiskella niin on turha elätelläkään suuria toiveita työelämältä. Pidän kuitenkin ammattikoulua parempana pohjana tulevaisuutta varten. Lukiostahan ei jää käteen kuin kasa kalliita ja turhia kirjoja sekä valkoinen lakki, minkä joutuu kustantamaan itse.

Äänestä
  • "Käytännön työelämästä teillä on niin paljon enemmän kokemusta, että oikein hävettää."

    Noh, eräskin kahvila yrittäjä kertoi palkkaavansa kesätöihin mieluummin hyvä käytöksisen lukiolaisen, kuin valittavan, huonokäyöksisen (jne.) ammarin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


amislainen kirjoitti:

Miten suhtaudutte ammattikoululaisiin? Itse olen tässä 3 viime vuoden aikana huomannut, että joillakin aloilla (lähinnä teknisillä-) on ihan toivottomia juntteja, mutta esim. hoitsu opiskelijat ovat ihan fiksua porukkaa ja kauppiksessakin..

Mut enivei sana vapaa, kestän kyllä kovatkin kommentit, mikäli ne on hyvin perusteltuja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu