Tuollainen levy on ja sitten Mikrobitin huvi ja hyöty cd, missä on joku ubutu 8.10 intrebid ibex asennusohjeet. Ovatko molemmat käyttökelpoisia vai mikä pitäisi aloittelijalle olla jos ubuntua haluaisi asentaa koneelle?
Ubuntu 7.10
8
363
Vastaukset
- ####¤¤¤¤
Suositeltavaa on ottaa tuo viimeinen 8.10
Joka tarkoittaa versiota, joka julkaistiin 2008.10 eli lokakuussa viime vuonna.
Ensi kuussa tulee uusi mutta niihin ei kannata heti rynnätä, koska bugeja on varmaan.
Jos käytät sitä 8.10 niin siihen tulee 200 päivitystä koska koko ajan niitä korjataan ja tehdään parannuksia.
Tuo on ihan kelvollinen.
Menin itse lataamaan tuon ensikuussa ilmestyvän ja nyt ei se tunnista kaikkea muistia.
Koneessa 8Gt ja tunnistaa vain 3Gt.- Betaaaa...
"tuon ensikuussa ilmestyvän ja nyt ei se tunnista kaikkea muistia.
Koneessa 8Gt ja tunnistaa vain 3Gt."
Ei taida tuo esijulkaisun generic-kernel hyödyntää PAE:tä (Physical Address Extension), mutta sen tuen voinee kääntää kerneliin, jos tarvitsee.
Ja alkuperäiselle kysyjälle:
Ubuntu 7.10:n tuki päättyy ensi kuussa, joten sitä ei kannata enää asentaa, vaikka sen voisikin päivittää versio versiolta (7.10->8.04->8.10)vaikka Ubuntu-versioon 8.10.
Ubuntu 7.10 on vanha, itseasiassa niin vanha, että se vanhenee muutaman viikon päästä eikä siihen sitten tule tietoturvapäivityksiä.
Ubuntu 8.10 näistä kahdesta, mutta ennemmin Ubuntu 8.04.2. Kokeiluun se 8.10 käy kyllä.- Ja toimiikin
Kubuntua kyllä käytän mieluummin, se poistuu tietenkin heti kun KDE4 työpöytä tulee "pakolliseksi", (8.04 versiossa on vielä toimiva KDE3..).
Ja toimiikin kirjoitti:
Kubuntua kyllä käytän mieluummin, se poistuu tietenkin heti kun KDE4 työpöytä tulee "pakolliseksi", (8.04 versiossa on vielä toimiva KDE3..).
"Kubuntua kyllä käytän mieluummin, se poistuu tietenkin heti kun KDE4 työpöytä tulee "pakolliseksi", (8.04 versiossa on vielä toimiva KDE3..)."
KDE:n käyttöön en kyllä Ubuntua ottais. Tuntuu olevan se KDE Ubuntulla ihan schaissea. 8.04 versiota taas ei KDE:llä tueta pitkään vaan tämän tuki jo katkeaa ensi syksynä.
KDE käyttöön ottaisin ennemmin jonkun muun käyttiksen, kuten vaikka Debianin.
- tuxtuxi
kokeile sillä 8.10 versiolla vaan -hyviä hetkiä.
Ubuntu 8.04 on ns. pitkän tuen julkaisu, jota ei tarvitse päivittää kolmeen vuoteen uudempaan jakeluun. Itse olen käyttänyt sitä siitä asti kun se ilmestyi, enkä aio päivittää sitä ennen kuin parin vuoden päästä, jolloin tulee seuraava 3 vuoden jakelu.
Olen kyllä kokeillut myös tätä 8.10-versiota suoraan DVD-levyltä, mutta jostain syystä en päässyt sillä nettiin ollenkaan, vaikka kyseessä on sama kone, missä on 8.04 asennettuna kovalevylle. 8.04 meni nettiin suoraan live-levyltä. Mikä kumma siinä uudessa on muutettu, niin ettei nettiin pääse? (No, ehkä silläkin pääsee, jos onnistuu muuttamaan asetuksia jotenkin...)
Kyseessä on pöytäkone Fujitsu Siemens, jolla olen onnistuneesti käyttänyt Ubuntua jo kolmisen vuotta, mutta nyt ensi kertaa en pääse livelevyllä suoraan nettiin. (Poikkeus: uudessa 8.10:ssä on kyllä ketevä toiminto, jolla voi mokkulan saada nettiin, mutta langaton netti ei minulla toimi)jaripepe kirjoitti:
Ubuntu 8.04 on ns. pitkän tuen julkaisu, jota ei tarvitse päivittää kolmeen vuoteen uudempaan jakeluun. Itse olen käyttänyt sitä siitä asti kun se ilmestyi, enkä aio päivittää sitä ennen kuin parin vuoden päästä, jolloin tulee seuraava 3 vuoden jakelu.
Olen kyllä kokeillut myös tätä 8.10-versiota suoraan DVD-levyltä, mutta jostain syystä en päässyt sillä nettiin ollenkaan, vaikka kyseessä on sama kone, missä on 8.04 asennettuna kovalevylle. 8.04 meni nettiin suoraan live-levyltä. Mikä kumma siinä uudessa on muutettu, niin ettei nettiin pääse? (No, ehkä silläkin pääsee, jos onnistuu muuttamaan asetuksia jotenkin...)
Kyseessä on pöytäkone Fujitsu Siemens, jolla olen onnistuneesti käyttänyt Ubuntua jo kolmisen vuotta, mutta nyt ensi kertaa en pääse livelevyllä suoraan nettiin. (Poikkeus: uudessa 8.10:ssä on kyllä ketevä toiminto, jolla voi mokkulan saada nettiin, mutta langaton netti ei minulla toimi)"Itse olen käyttänyt sitä siitä asti kun se ilmestyi, enkä aio päivittää sitä ennen kuin parin vuoden päästä, jolloin tulee seuraava 3 vuoden jakelu."
Reilun vuoden kuluttua tulee uusi pitkän tuen julkaisu. Suosittelen itse päivittämään ensi vuoden kesällä sitten kun 10.04.1 on ulkona.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996003
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963025Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262810Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262085Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191506Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764