Saammeko kultin viralliselta edustajalta lausunnon tämän linkin esittämiin ongelmiin:
http://askthescientologist.blogspot.com/
Mikäli lausuntoa ei tule, on selvää ettei myöskään ole kelvollisia vastauksia ja kultti on kaatumaisillaan sisäisiin ristiriitoihin.
http://askthescientologist.blogspot.com/
Mikäli lausuntoa ei tule, on selvää ettei myöskään ole kelvollisia vastauksia ja kultti on kaatumaisillaan sisäisiin ristiriitoihin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ACD:lle ja Äksälle ym. ;)
"kultti on kaatumaisillaan sisäisiin ristiriitoihin."
Äskettäin pidetyssä Hubbardin syntymäpäiväjuhlassakin oli kummallista ettei tilastoista puhuttu juuri mitään. Perinteisesti erityisesti ko. juhlassa on ollut keskeisessä asemassa mahtailu nousevilla tilastoilla, koska se oli aikoinaan Hubbardin pyytämä syntymäpäivälahja. Kansainvälisissä tilastoissa ei ilmeisesti ole kehumista, kun juhlassa keskityttiin lähinnä esittelemään uusia kiinteistöhankintoja.
Hommahan menee nykyään niin, että cleareja ja OT:ita ei juurikaan tehdä. Kultin saamat rahat tulevat scientologeilta lahjoituksina (ankaran painostuksen jälkeen) IAS:lle (kans.väl. sceidoyhdistys) josta ei saa mitään vastapalveluksia rahoilleen. Niillä rahoilla Miscavige ostaa isompia ja hienompia kiinteistöjä kirkkoja varten vaikka ne jäävät tyhjilleen, kun asiakkaita ei ole, sekä kustantaa lukuisia oikeusjuttuja joissa kultti on kaulaansa myöten.
Ja rivisceido taputtaa, kuten tuossa blogissakin kirjoitettiin.
Minä en ole rivisceido, en ole ostanut uusia (enkä polttanut vanhoja) kirjoja enkä taputa.
Silti puolustan toisten oikeutta tehdä niin, jos sen oikeaksi katsovat.
Nyt täytyy lopettaa....
ei sceido voi vastata, siitä yksinkertaisesta syystä, että lukiessaan tuollaista ja jos vain samalla erehtyykin edes ajattelemaan jotain vastauksen suuntaistakaan, alkaa päässä paukkua "Scientologia toimii. Klik. Scientologia toimii. Klik. Scientologia toimii. Klik..."