Kun yritys ilmoittaa virallisessa raportissa, että on tehnyt tilattuna työnä toimenpiteitä, joita ei ole todellisuudessa tehty lainkaan ja tästä on myös laskutettu.
Eli täyttääkö rikoksen tunnusmerkistön?
Jos on rikos, niin sitten millä nimikkeellä?
Eli täyttääkö rikoksen tunnusmerkistön?
Jos on rikos, niin sitten millä nimikkeellä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eiköhän tuo ole petos, ellei sitten ole sattunut epähuomiossa.
Reklamaatio ensin ja jos ei auta niin pollarilaitokseen selliin
Mikä "virallinen raportti" on kyseessä? Jokin viranomaiselle annettu raportti?
Ensisijaisesti kyseessä on sopimusrikkomus, jos on sovittu tehtäväksi jotain, josta on maksettu eikä työtä olekaan tehty.
Kuka yrityksessä olisi mielestäsi syyllistynyt rikokseen? "Virallisen raportin" laatija? Se hlö, jonka piti toimenpide tehdä? Yritys sellaisenaan ei voi olla rikoksentekijänä, kyllä
yritystoiminnan piirissäkin tehdyillä rikoksilla on aina joku henkilö tekijänä.
Kaiken kaikkiaan kysymyksessä on annettu aivan liian vähän tietoa, jotta siihen pystyisi vastaamaan edes sinnepäin oikein.
Lakitoimisto laskutti töistä, jotka tein itse sekä töistä, jotka jätti tekemättä mm.oikeusavun hakeminen. He laskuttivat myös vastapuolelle soittamisesta, vaikka vastapuolella olisi ollut asianajajakin. Olen nyt näytellyt laskua muutamille juristeille, mutta kaikki ovat sitä mieltä, että en varmaan voittaisi. Varsinkin kun maksoin, pienemmäksi neuvottelemani laskun, jolle antoivat vain kaksi päivää eräpäivään ja sen maksamisen jälkeen oikeuteni katosivat lopullisesti.
Huom. asianajaja ei saisi neuvotella vastapuolen kanssa ainakaan päämiehen tietämättä...
Yritä neuvotella laskuttajan kanssa lasku pienemmäksi. Voitko todistaa, ettei töitä ole tehty? Minulle dokumenttia jäi vain siitä, ettei MINUN ITSENIKÄÄN TÄYTTÄMÄ oikeusapu hakemusta ole koskaan toimitettu perille, vaikka sen tekemisestä laskutettiin.