Kuukausipalkalla maajussit tulisivat halvemmiksi.
Sanotaan nyt vaikka paperimiehen palkka.
Loppuisi valitus ja väitteet viiden euron tuntipalkasta.
Jo nyt kolhoosiviljelyä niin miksei kk palkka?
Maajusseille
9
359
Vastaukset
- se näin
onkin..Kyllä ne tulot voi jakaa kuukausittaisiksi vaikka tulevatkin ryppäissä..Myyntitulot tuet=30000€ ja sen kun jakaa 12 tulee kk palkaksi 2500€/kk. mun tapauksessa.
- talosta
tarpeet millä nuo myyntitulot tuotat?
- ja -<
talosta kirjoitti:
tarpeet millä nuo myyntitulot tuotat?
lihasta myyntitulot ja jonkin verran metsästä.
- Luule
Suostuvan palkan alennuksiin.Ainakaan noin suuriin.Milloka olet kuullu rikkailla rahaa olevan.Ainavaan ahneimmaks tulevat mitä enemmän saavat.
- tähän kk-palkaan
viljan viljelijä saa vielä työttömyys tukeakin, kun talvella ei viljaa voi viljellä
- tietämättömyyttä!
Tulis sota, niin loppuisi valitus. Silloin näkisivät, miten käy, ruoka loppuisi. Enää ei hinta ratkaisis, vaan ruuan saaminen pöytään.
Viljelijät ovat enimmäkseen sivutoimisia, eivät makaa laakereillaan talvellakaan. Työtä tkekvälle ei makseta työttömyystukia.
Duunari tulee vaan viljelemään. Lomat siihen menee, suostutko? Eikä sekään riitä, illat myös pellolla tai kuivurissa. Sen jälkeen koneiden huolto. Osaisitko? Olisit edes kiitollinen ruuasta. - Täytyy saada
tietämättömyyttä! kirjoitti:
Tulis sota, niin loppuisi valitus. Silloin näkisivät, miten käy, ruoka loppuisi. Enää ei hinta ratkaisis, vaan ruuan saaminen pöytään.
Viljelijät ovat enimmäkseen sivutoimisia, eivät makaa laakereillaan talvellakaan. Työtä tkekvälle ei makseta työttömyystukia.
Duunari tulee vaan viljelemään. Lomat siihen menee, suostutko? Eikä sekään riitä, illat myös pellolla tai kuivurissa. Sen jälkeen koneiden huolto. Osaisitko? Olisit edes kiitollinen ruuasta.Joka hommasta erikseen vuoden palkka vaikka tekis vaan kolmanneksen.Koita selittää jos osaat.Mikä siihen oikeuttaa mutajussin.
- itänaapuri enää
käytä sitä systeemiä???
- ja rehellinen
Vaan eipä taida maajussin matkatoimistolle, mtk/kepulle sopia. Tukiviidakko on heille kaikki kaikessa:tarpeeksi hämärä, jotta maajussin todellinen tukipotti ja "palkka" koskaan lävähtäisi maksumiehen, veronmaksajan silmille...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52752Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062591Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv182307Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.481889Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141453- 321453
- 1771173
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201073En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.65960