ja hoitakaa vaikka niitä metsiänne älkääkä täällä päiväkausia vitiskö sitä SUURTA KURJUUTANNE LAISKIMUSSIA OLETTE. KIRJOITTAA MÖKIN AKKA JA TORPARIN TYTTÖREN TYTÄR.
menkää jo sinne
6
245
Vastaukset
- ei kai..
minkäläiset sivut mökin akalla on kärsiskö vielä työntekoa, olisi parikymmentä hehtaaria savotoitavaa.
- sinäkin raukka
kyttää risusavotaa varten laiskimus. Mökin akka.
- risusavottaan
menee, ellei maajussit??
Työttömätkö??? Hah-haaa
Sitäpaitsi suurin ulina tällä palstalla kuuluu aivan muualta, kun maatiloilta. Tee vaikka tilasto.- eihän maajussit voi mennä r...
eihän maalaiset voi mennä risumettään nykyaikana sehän olisi häpeä.korkeintaan menevät arvioimaan metän arvoa paikan päälle.
- voi mennä,
eihän maajussit voi mennä r... kirjoitti:
eihän maalaiset voi mennä risumettään nykyaikana sehän olisi häpeä.korkeintaan menevät arvioimaan metän arvoa paikan päälle.
mutta maajussi menee. Muutenhan metsät jäisi hoitamatta.
- Pinsiön vaari
Tämä on huono aika risusavotalle. Jos nyt katkaisee lehtipuun saa kymmeniä vesoja vaivoikseen. Sitten kun lehti on kasvanut täyteen kokoon on risusavotan aika. Pari viikkoa voi raivata ilman torjunta-ainetta. Ja sitten lehtien lähtöön asti glyfosaattia käyttäen.
En tiedä ehtiikö ensi kesänä itse raivaamaan. Jos tulee se Uuden Seelannin malli tännekkin ja tosi laiskimukset laitetaan risusavotan laitaan. Olen luvannut pomoksi näille savotoille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1087070
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h945183Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1143443Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333342Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352484Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191826Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961461Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391412Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311316- 481084