Vartenotettava mainitussa iässä

osteoporoosi . . .

Kertokaapa kokemuksia ja tutkimuksista osteoporoosiin liittyen. Lääkkeet eritoten kiinnostaisi.
Osteoporoosipalstalla ei näytä keskustelu käyvän ja epäilen, ettei sitä ole löydetty tai että osteoporoosi ei kiinnosta. Osteoporoosi on hiljaa hiipivä sairaus ja ennalta ehkäisy on erittäin tärkeää.

5

492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yleisempi

      kuin naisilla.

    • tuttavalla

      Kaksi tuttavaani ovat saaneet osteoporoosin muuttumaan osteopeniaksi, joka on osteoporoosia lievempi, syömällä kalkkia ja d-vitamiinia. Molemmat myös liikkuvat minkä kerkiävät.

      • osteoporoosista,

        sehän ei ole miesten sairaus, vaikka sitä esiintyy miehilläkin, nimittäin luukatoa. Sitä on myös nuorilla, eikä osteoporoosi ole yksinomaan vaihdevuosi-iän ohittaneiden sairaus. Jokaisen pitäisi olla selvillä luustonsa kunnosta ja ajoissa torjua osteoporoosia.


    • tuntee

      osteoporoosista kärsivän maatilan emännän tai entisen urheilijan? Ahkera liikunta pitää sen loitolla. Samoin vahva ruumiinrakenne on eduksi. Kun on jo myöhäistä ehkäistä, niin löytyy lääkehoitoja.

      • raskaasta työstä,

        mutta liikkuminen hyväksi, samoin esim. naruhyppely, painojen nosto ja tietenkin kävely sauvojen kanssa. Kaikilla ikääntyneillä luumassa heikkenee ja vasta kaatuessasi (ranne poikki) voit huomata luustosi heikkouden. - Ei auta myöskään maatalon emännällä raskas työ, maidon juonti, ei tupakoimattomuus, eikä liiallisen kahvin poisjättäminen. Perimä on yksi tekijä ja syy alhaiseen luuston tiheyteen ja siksi tulee vaihdevuosien alettua huomioida luuston hyvin vointi ja käydä tarvittaessa Dexsa mittauksessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6003
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3025
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2810
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2095
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1506
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1057
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      960
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      764
    Aihe