Kertokaapa kokemuksia ja tutkimuksista osteoporoosiin liittyen. Lääkkeet eritoten kiinnostaisi.
Osteoporoosipalstalla ei näytä keskustelu käyvän ja epäilen, ettei sitä ole löydetty tai että osteoporoosi ei kiinnosta. Osteoporoosi on hiljaa hiipivä sairaus ja ennalta ehkäisy on erittäin tärkeää.
Vartenotettava mainitussa iässä
5
492
Vastaukset
- yleisempi
kuin naisilla.
- tuttavalla
Kaksi tuttavaani ovat saaneet osteoporoosin muuttumaan osteopeniaksi, joka on osteoporoosia lievempi, syömällä kalkkia ja d-vitamiinia. Molemmat myös liikkuvat minkä kerkiävät.
- osteoporoosista,
sehän ei ole miesten sairaus, vaikka sitä esiintyy miehilläkin, nimittäin luukatoa. Sitä on myös nuorilla, eikä osteoporoosi ole yksinomaan vaihdevuosi-iän ohittaneiden sairaus. Jokaisen pitäisi olla selvillä luustonsa kunnosta ja ajoissa torjua osteoporoosia.
- tuntee
osteoporoosista kärsivän maatilan emännän tai entisen urheilijan? Ahkera liikunta pitää sen loitolla. Samoin vahva ruumiinrakenne on eduksi. Kun on jo myöhäistä ehkäistä, niin löytyy lääkehoitoja.
- raskaasta työstä,
mutta liikkuminen hyväksi, samoin esim. naruhyppely, painojen nosto ja tietenkin kävely sauvojen kanssa. Kaikilla ikääntyneillä luumassa heikkenee ja vasta kaatuessasi (ranne poikki) voit huomata luustosi heikkouden. - Ei auta myöskään maatalon emännällä raskas työ, maidon juonti, ei tupakoimattomuus, eikä liiallisen kahvin poisjättäminen. Perimä on yksi tekijä ja syy alhaiseen luuston tiheyteen ja siksi tulee vaihdevuosien alettua huomioida luuston hyvin vointi ja käydä tarvittaessa Dexsa mittauksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996003
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963025Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262810Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262095Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191506Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764