Todistajat

Tarvitaanko vielä nykyään todistajat kuolinpesän omaisuuden myymisen sallimiin pesän osakkaiden pesänhoitajalle antamiin valtakirjoihin?
Pankkien valmiiksi painetuissa tilinhoito/-lopetusvaltakirjoissa ei ainakaan sellaista kohtaa ole.
1549
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Todistajia tarvitaan vain, jos laki määrää ne ko. toimenpiteeseen. Kuitenkin vanha perinne on, että todistajia tungetaan vähän joka paikkaan. Ei niistä haittakaa ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


valtakirjaan kirjoitti:

Tarvitaanko vielä nykyään todistajat kuolinpesän omaisuuden myymisen sallimiin pesän osakkaiden pesänhoitajalle antamiin valtakirjoihin?
Pankkien valmiiksi painetuissa tilinhoito/-lopetusvaltakirjoissa ei ainakaan sellaista kohtaa ole.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu